Güvenlik 01 TEMMUZ 2011 / 09:01

Almanya’da siber suç artıyor, halk saldırılardan çekiniyor

Almanya federal polisinin açıklamalarına göre, ülke genelinde siber suçlar bir önceki yıla oranla yüzde 20 oranında artarak 61,5 milyon avroluk zarar verdi. Anketlere göre Almanya’da yaşayanların yüzde 85’i siber saldırılardan çekiniyor.Federal Suçlar Polis Şefi Joerg Ziercke, 2009 yılında 50 bin 254 siber suç tespit edilirken bu rakamın 2010 yılında 59 bin 839 olduğuna işaret etti. Artışın odak noktasındaysa internet bankacılığının ve internet üzerinden yapılan alışverişlerin artması gösterildi.

Siber suçların neredeyse yarıya yakınını kredi kart numaralarını çalmak üzere tasarlanmış olta saldırıları oluşturuyor. Ayrıca bir diğer artışın da online bankacılık işlemleri üzerine olduğu görülüyor. Bir önceki yıla oranla online bankacılık bağlantısı görünümü verilerek kullanıcıları kandırmaya çalışan olta saldırıları yüzde 82 oranında artış gösterdi.

Almanya’daki birçok banka yeni güvenlik önlemleri için çalışmalarını sürdürüyor.

Anketler Alman halkının siber saldırılardan çekindiğini ortaya koyuyor

Alman teknoloji endüstrisi birliği Bitkom’un yayınladığı ankete göre, yaşı 14’ün üzerinde yer alan internet kullanıcılarının yüzde 85’i siber saldırılardan çekiniyor. Bu rakam geçtiğimiz yıl yüzde 75 oranındaydı. Aynı ankete göre bu endişeye rağmen her beş kullanıcıdan birinde bilgisayar koruması için herhangi bir yazılım bulunmuyor.

Sosyal mühendislik kullanılarak yapılan saldırılarda artış olduğuna dikkat çeken Ziercke, saldırganların önemli bilgileri ele geçirmek için kullanıcılar üzerinde baskı yaptığını, ardından yardımcı oluyormuş gibi göstererek bilgileri çaldığını aktardı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun