Güvenlik 19 EYLÜL 2012 / 16:39

Alman hükümeti Internet Explorer'a karşı uyardı

Alman hükümeti Internet Explorer’ın verdiği güvenlik açıklarının büyük sorunlara sebep olacağını belirterek vatandaşlarını diğer web tarayıcıları kullanmaları yönünde uyardı.Google'a düzenlenen saldırılarda Internet Explorer'daki güvenlik açığının kullanıldığı ortaya çıkmış, bu durum Microsoft tarafından onaylanmıştı. Microsoft ise bu uyarıyı sadece bir noktaya kadar kabul etmiş ve esas tehlikenin 8 senelik IE 6 sürümünde olduğunu söylemişti.

Son olarak hafta sonunda IE 6-9 arasındaki tüm versiyonları kullanan bilgisayar kullanıcılarının yeni bir tehditle karşı karşıya olduğu tespit edildi. IE’nin bu versiyonlarındaki güvenlik açığının, kullanıcıları zararlı sitelere yönlendiren kötü amaçlı yazılımlara karşı koyamadığı ve çok sayıda kullanıcının bu yazılımlardan etkilendiği açıklandı. Microsoft güvenlik açığının henüz onarılamadığını, yama yapılmaya çalışıldığını belirtti ve kullanıcılarına sadece bazı güvenlik önlemleri hakkında tavsiyelerde bulundu.

Bu durum üzerinde kayıtsız kalmayan Alman hükümeti vatandaşlarını Internet Explorer’ın saçtığı tehlikeler konusunda bilgilendirerek, web tarayıcı kullanmamaları konusunda uyardı. Hükümet tarafından yapılan açıklamada, kullanıcıların bilgisayarlarını ifşa eden kötü amaçlı yazılımın hızla yayılmasından endişe edildiği belirtilirken, güvenlik açığı giderilene kadar IE dışındaki internet tarayıcıları kullanılması gerektiğinin altını çizdiler.

Microsoft Almanya sözcüsü Thomas Baumgaertner konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Google'a düzenlenen saldırıların özel bir amacı olan profesyonel bilgisayar korsanları tarafından düzenlendiğini belirtti. Internet Explorer’daki açığın o kadar da ciddi boyutlarda olmadığını ifade eden Baumgaertner, Internet Explorer’da bulunan gelişmiş güvenlik ayarlarının kullanıcıları internet üzerinden gelebilecek olası tehditlerden koruyabileceğine vurgu yaptı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun