Güvenlik 20 ARALIK 2012 / 12:02

Akıllı televizyonunuz sizi izliyor olabilir

Akıllı televizyonunuz sizi izliyor olabilir

Özellikle son dönemde sıklıkla ihlâl edilen kişisel güvenlik ve mahremiyet, ReVuln adlı güvenlik şirketinin akıllı televizyonlar üzerinde yakaladığı açık, konuya yeni bir boyut kazanacağa benziyor. ReVuln çalışanları tarafından Samsung’un bazı akıllı TV modellerinde yakalanan Linux tabanlı yazılımın sebep olduğu Zero Day adlı açık, siber korsanların televizyonlarda bulunan kamera ve mikrofon üzerinden kullanıcıları takip etmesine sebep oluyor.

Siber korsanlar ilk olarak televizyonun bağlı oldu ağa girdikten sonra, doğrudan hedefe yöneliyorlar. Korsanlar internette kullanılan zararlı yazılım metotlarından ziyade, erişmek istedikleri ağı o an yazacakları komutlarla erişim sağlıyorlar.

Televizyonlarda bulunan bu açıkla birlikte televizyon ve ona bağlı olan bütün cihazlar üzerinden büyük miktarda veri toplanabilirken, akıllı televizyonlar üzerinde güvenlik güncellemesi olmaması sebebiyle siber korsanlar istedikleri zaman, istedikleri verilere ulaşabiliyorlar. Kullanıcıların bu konuda talepte bulunmamaları durumunda da bu güvenlik açığı hakkında da bir düzenlemeye gidilmesi beklenmiyor.

Samsung konuyla ilgili yaptığı açıklamada, konunun oldukça önemli olduğunu belirtirken, konuyu incelemeye aldıklarının altını çizdi.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.

ReVuln çalışanları tarafından hazırlanmış kısa bir videoyu bu bağlantıdan izleyebilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IyrRm-h4lOg[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun