Güvenlik 16 ARALIK 2015 / 17:00

ABD’de kayıt dışı drone kullananları ciddi cezalar bekliyor

Son zamanların en heyecan verici teknolojilerden birisi drone’lar. İlk olarak askeri amaçlarla kullanılan drone’lar giderek yaygınlaşıyor ve kullanım amaçları farklılaşıyor.

Drone’ların sivil kullanımında, özellikle ABD’de gizlilik ve fiziksel güvenlik konularında birçok soru işaretleri bulunuyor. Taşımacılıktan, arama kurtarma çalışmalarına kadar geniş bir kullanımı olan drone’lar yaygınlaştıkça kötü amaçlı kullanımları da artıyor. Bunların önüne geçmek için ABD’nin havacılıkla ilgili resmi düzenleyici kurumu Federal Havacılık Dairesi (FAA), artık tüm drone’ların kayıt altına alacağını kısa süre önce duyurdu.
 
ABD’de yaşayan ve drone sahibi olan herkesin, FAA’ya kayıt olma zorunluğu dışında bir diğer koşul ise drone’un yarım kilogram ile 25 kilogram arasında olması zorunluluğu. 21 Aralık’ta başlayan kayıtlar, FAA’nın web sitesi üzerinden ilk 30 gün boyunca ücretsiz olacak. 16 Şubat’tan sonra 5 dolar kayıt ücreti alınacağı belirtiliyor.
 
Son zamanlarda havaalanları yakınlarında uçan drone’lar uçuş güvenliğini tehlikeye atıyor ya da kötü amaçlar için kullanılarak yasak bölgeleri ısrarla ihlal ediyor.  ABD’de artık kayıt dışı uçuş yapan drone sahiplerini ciddi cezalar bekliyor. Yaptırımların 3 yıl hava trafiğine çıkmaktan men edilme ve yüksek miktarlarda para cezaları olduğu dedikodular arasında.