Güvenlik 13 MAYIS 2011 / 12:51

ABD siber suçla mücadelede yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor

Beyaz Saray’ın son hedefi, hazırlanan yasa teklifiyle ülkeyi haklayıcıların, casusların ve suçluların siber saldırılarından korumak. BBC News’ın haberine göre bu plan kapsamında, güç birimi ve finansal sistemler gibi altyapıları işleten şirketlere, sistemlerinin gerçekten güvende olduğunu ortaya koyabilmeleri için teşvikler sunulacak. İç Güvenlik Bakanlığı’nın sektörde kendi güvenliğini konumlandırma yetkisi de olacak. Benzer bir yasa halihazırda Kongre’de de ele alınmıştı.

ABD’li yetkililer, hükümetin ve özel sistemlerin günde milyonlarca saldırıya maruz kaldığını belirtiyor. Güvenlik odaklı planlar ise yabancı ülkelerin hassas bilgileri çalma çabaları ve finans kurumlarına saldıran haklayıcılar gibi tehditlerin üstesinden gelebilmek için hazırlandı. Beyaz Sarayın planı, ABD yetkililerinin bazı kritik sektörlerde gerekli ölçütlere sahip olunmadığı kuşkusu duyulması halinde, İç Güvenlik Bakanlığı’na finans ve enerji şirketleri gibi sektörlerde adım atarak güvenlik sistemleri geliştirme yetkisini vermeye dayanıyor. Daha sonra bu sürece bağımsız bir organizasyon da dahil edilecek ve kurulan güvenlik yapısını değerlendirecek.

İş dünyasından bazı isimler ise hükümetin zorlamasından ziyade, bu konuda gönüllü bir programı tercih ettiklerini belirtiyorlar. Beyaz Saray’ın hedefi taslağı bu yıl kabul ettirmek.

Öte yandan bu hamleyi eleştiren bir kesime göre bunun gerçekleşme ihtimali zayıf.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun