Güvenlik 08 OCAK 2013 / 12:04

ABD nükleer silah laboratuvarından Çin üretimi ağ cihazlarını kaldırdı

ABD nükleer tesislerini Çin malından arındırıyor

ABD’ye ait Los Alamos'taki nükleer silah geliştirme laboratuvarlarında Çin malı ağ anahtarları ve ağ bileşenleri, ulusal güvenlik nedeniyle değiştirildi. Reuters’in haberine göre New Mexico’da bulunan Los Alamos Laboratuvarı'ndan 5 Kasım tarihinde gelen mektupta, laboratuvarda bulunan araştırma bölümündeki cihazların Çin’in Hangzou bölgesinde yer alan H3C teknoloji şirketi tarafından geliştirildiği belirtildi. Bilindiği üzere H3C teknoloji şirketi, Huawei ve 3Com şirketlerinin ortaklığıyla kurulmuş, 2010 yılına gelindiğinde Hewlett Packard tarafından satın alınmıştı.

ABD Hükümeti, gelişmelerden oldukça rahatsız olurken, ulusal güvenlik konusundaki endişelerini yineledi. Özellikle dünyanın en büyük ikinci telekomünikasyon cihazları üreticisi olan Huawei’nin, Çin ordusuyla olan sıkı ilişkilerinden rahatsız oluyor. Huawei ise ABD hükümetinin iddialarını reddederken, cihazlarının güvenlik riski taşımadığını iddia etti.

Laboratuvardaki güvenlik riski taşıdığı gerekçesiyle değiştirilen parçalar, bilgisayar ağındaki veri trafiğini yönetmeye yarıyordu. Bahsi geçen parçaların ne zaman veya nasıl yüklendiği ya da ne tarz güvenlik riskleri sebebiyle değiştirildiği halen bilinmezliğini koruyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun