Güvenlik 05 TEMMUZ 2013 / 15:28

AB: "Kritik saldırılar 5 yıl hapisle cezalandırılacak"

Avrupa Birliği, özellikle kritik öneme sahip altyapılara zarar verme, hassas verileri ele geçirme ve korsan bilgisayar kullanımına karşı daha ağır cezalar uygulamayı onayladı.Avrupa Birliği Komisyonu tarafından hazırlanan siber suçlara karşı daha ağır cezaların verilmesiyle ilgili düzenleme, geçtiğimiz günlerde Strazburg’da toplanan Avrupa Birliği Komisyonu tarafından 541 kabul, 91 ret ve 9 çekimser oy ile kabul edildi. Avrupa Birliği üyesi devletler kabul edilen düzenlemeyi iki yıl içerisinde iç hukuklarına uyumlu hale getirecekler. Danimarka ise bu konuda hali hazırda kapsamlı bir yasaya sahip olduğunu için bu düzenlemeden muaf tutuldu.

Hâlihazırda Avrupa Birliği üyesi olan 28 ülkede yeterli olmasa da bilişim suçlarına karşı verilen cezalarla ilgili belirli düzenlemeler var. Reuters’ın haberine göre, kabul edilen karar kapsamında bilişim sistemlerine yasa dışı yollarla sağlanan erişimler en az 2 yıl hapis cezası ile cezalandırılacak. Enerji santralleri, ulaşım ya da devlete ait şebekelerin altyapıları gibi kritik noktalara gerçekleştirilen siber saldırılar ise 5 yıl hapis cezası ile cezalandırılacak. Karar, yasa dışı yollarla ülkelerdeki haberleşmeyi kesmeye yönelik gerçekleştirilen saldırılara verilen cezaları da arttırırken, bu saldırılarda kullanılan ya da kullanılabilecek araçları üreten ya da satanlara da ağır cezalar getiriyor.

Günümüzde gerçekleştirilen siber saldırıların çok büyük bir kısmı “botnet” olarak da bilinen zombi bilgisayarlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Zararlı link ya da eklenti içeren spam mailler gönderilerek bilgisayarlara virüs bulaştırılıyor. Avrupa Birliği tarafından onaylanan yeni yasal düzenleme kapsamında, botnetten faydalanan şirketler botnetten oluşan tüm zarardan da sorumlu tutulacaklar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun