Güvenlik 10 NİSAN 2014 / 17:11

AB'de veriler saklanmayacak

Avrupa Birliği yüksek mahkemesinin aldığı bir kararla, telekom şirketlerinin kullanıcı bilgilerini saklaması zorunluluğunu kaldırdı.Avrupa Birliği yüksek mahkemesinde çıkan sonuca göre, telekom şirketleri tarafından Avrupa Birliği vatandaşlarının iki yıla kadar saklanması gereken veriler temel insan haklarını ihlal ettiği kararı verildi.

İspanya'nın Madrid (2004 yılında) ve İngiltere'nin Londra (2005 yılında) şehirlerinde bombalı saldırılardan sonra 2006 yılında AB genelinde yürürlüğe konulan telekom kullanıcılarının trafik bilgilerinin saklanması uygulamasının bu kararın ardından sona ermesi bekleniyor.

Organize suç ve terörizmle mücadele konusunda araştırma imkanı vermesi için saklanması istenen verilerin özel hayata saygı ve kişisel verilerin korunması gibi temel haklara karşı olduğu kararını veren mahkeme, verilerin toplanması ya da belli aralıklarla kullanılmasının kullanıcıları endişelendirdiğini, dev bir gözetlemenin bir parçası gibi hissetmelerine neden olduğunu vurguladı.

5651 sayılı kanunda yapılan düzenlemeyle internet hizmet sağlayıcılar iki yıl boyunca kullanıcı trafik bilgilerini saklama zorunda kalıyor. Böylece zaten daha önce telekom verileri saklanan kullanıcıların internetteki trafik bilgilerinin de tutulması öngörülüyor.
YORUMLAR
ersan yavuz 05 MAYIS 2014 / 12:33 0 0
bu bizim hükümetede bi ders cvp olmuştur. Bu hükümetin tüm fikirleri kanunları zaten kendilerine göre uyarlanmıştır sürekli. Tibin başiına miti getirdi 2 sene kayıt olayını türkiyede yapacak herkesi fişlemek amaç güç
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun