Güvenlik 13 AĞUSTOS 2012 / 15:05

60 bin bilgisayar kullanıcısı 'oltaya geldi'

60 bin bilgisayar kullanıcısı 'oltaya geldi'

Oltalama Karşıtı Çalışma Grubu tarafından oltalama ya da yemleme olarak ifade edilen ve kimlik ya da finansal bilgilerin çalınmasına yönelik aktiviteleri mercek altına alan "Oltalama Aktivitesi Eğilimler Raporu" yayınlandı.

ESET’in de destekçileri arasında yer aldığı sivil toplum kuruluşu 2012 yılı ilk çeyrek verilerine göre hazırladığı rapor, özellikle 'Phishing' yani oltalama ya da yemleme olarak ifade edilen ve kimlik ya da finansal bilgilerin çalınmasına yönelik aktiviteleri mercek altına alıyor.  Rapora göre, 60 bine yakın oltalama sitesi tespit edildiğini ve bilgisayarların üçte birinden fazlasının virüslü olduğunu ortaya kondu.

Rapora göre,

• 2012 Şubat ayında APWG tarafından kaydedilen özel phishing sitelerinin sayısı 56 bin 859 ile tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı.

• Virüslü bilgisayarların ortalama sayısı 2011 yılından beri üç puan azalmasına karşın hala ürkütücü boyutta. Dünyadaki bilgisayarların yüzde 35,51’i virüslü.

• Veri hırsızlığına neden olan zararlı yazılımlar ve arka kapılar yoluyla uzaktan erişimle cihazları tehlikeye sokan truva atlarının oranı yüzde 35.67.

• Özellikle finansal kurumların müşterilerini hedef alan ve Crimeware olarak nitelendirilen zararlı yazılımların oranı yüzde 1.52.

• Diğer malware türleri yani geri kalan tüm kötü yazılımların oranı ise yüzde 62.81.