Güvenlik 24 KASIM 2014 / 14:40

6 yıldır kendini farkettirmeyen trojan: Regin

Zararlı yazılımlara yazılımlara her geçen gün bir yenisi eklenirken, güvenlik şirketleri de bunlara karşı önlem almayı ihmal etmiyorlar. Güvenlik şirketlerinin ve özel güvenlik sistemlerinin bütün çabalarına karşın, gözden kaçmayı  başaran Stuxnet tarzı karmaşık trojanlar ise yıllarca kendini farkettirmeden sistemlere sızmayı başarıyorlar. Bu ailenin son üyesi ise 6 yıldır izini farkettirmeyen Regin adlı trojan oldu. 

Symantec çalışanları tarafından keşfedilen Regin adlı yazılım, 2010 yılında keşfedilen Stuxnet’ten çok daha karmaşık olan yapısıyla dikkat çekiyor. Girdiği sistemlerde iz bırakmayan ve bu sayede 6 senedir sistemelere sızmayı başaran Regin, karmaşık kriptoları dahi çözebiliyor.Rusya, Hindistan, İran ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde 6 yıldır varlığını sürdüren Regin, bu süre zarfında Avrupa ülkelerinde de sistemlere sızmayı başardığı ifade ediliyor. Symantec’e göre hükümete bağlı özel bir servis tarafından geliştirilen Regin’in daha çok takip ve izleme alanlarında kullanıldığı belirtiliyor. Bunun haricinde sıradan internet kullanıcıları da dahil olmak üzere birçok kullanıcı ve şirketin bilgisayar sistemlerine sızmayı başaran Regin’in 2008 yılından bu yana aktif olduğu tahmin ediliyor.Hali hazırda herhangi bir güvenlik çözümü geliştirilemeyen Regin için, Stuxnet’te olduğu gibi bir önlem alınabileceği ifade ediliyor. Bunun yanı sıra Uluslararası Af Örgütü'nün geliştirdiği Detekt yazılımı ve benzeri yazılımlarla, kullanıcıların kişisel olarak takip edilme riskini de en aza indirebileceklerini belirtmekte fayda var.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun