Güvenlik 03 MART 2016 / 15:05

55 milyon dolarlık vurgun yapan Türk siber saldırganlar yakalandı

ABD'de ATM'ler üzerinden 55 milyon dolarlık soygun gerçekleştiren Ercan Fındıkoğlu liderliğindeki Türk siber saldırgan grup yakalandı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Ercan Fındıkoğlu ve siber saldırgan grubu ATM'ler üzerinden 55 milyon doları kendi hesaplarına aktardı. Siber saldırganlar yaptıkları saldırıların detaylarını ve hesaplarına geçirdikleri paraları sosyal mecralar üzerinde paylaşınca yakalandılar. 

2011 yılından bu yana gerçekleşen 3 büyük siber saldırının sorumlusu olarak gösterilen Ercan Fındıkoğlu, ilk olarak 2011 yılında 18 ülke ATM'sinden 14 milyon dolar, 2012 yılında 20 ülkeden 5 milyon dolar, sonra olarak 23 ülkede, 10 saat gibi kısa bir süre içerisinde tam 40 milyon doları kendi hesapları üzerine geçirmeyi başarmıştı. 

Amerika Birleşik Devletleri tarafından arananlar listesinde yer alan Fındıkoğlu ve ekibi, yapılan sosyal medya paylaşımlarının ardından Almanya'da yakalanırken, ABD'nin yoğun ısrarları sonucu iade edildi. Amerika Birleşik Devletleri'nde bilgisayar sistemlerine izinsiz girmek suçu dahil olmak üzere birçok farklı suçtan yargılanacak Ercan Fındıkoğlu'nun 247 yıla kadar hapis cezası isteniyor. 

Konuyla ilgili detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun