Güvenlik 05 NİSAN 2016 / 15:47

50 milyon vatandaşın kimlik bilgisi internette yayınlandı

Bilgisayar korsanları, Türkiye'ye düzenledikleri saldırı sonunca 50 milyona yakın Türk vatandaşının kimlik bilgilerini internette yayınladı.

Siber korsanlar bir kez daha Türkiye'yi hedef alırken, yapılan saldırı şu ana dek yapılan en büyük kamusal saldırılardan biri olarak görülüyor. Yayınlanan veri tabanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ait bilgilerin de yer aldığı ifade ediliyor. 

Associated Press tarafından yapılan açıklamada, yayınlanan veri tabanı üzerinde yapılan araştırmada, sorgulanan her 10 TC kimlik numarasından 8'inin bilgisine ulaşıldığı bilgisi yer alırken, düzenlenen saldırı için şu ana kadar düzenlenmiş en büyük kamu saldırısı olduğu ifadesi yer aldı. Yapılan araştırmalar sonucunda saldırıda kullanılan bilgisayarların sunucularının Romanya'da olduğu tespit edilirken, verilerin yüklendiği sitelerin İzlanda üzerinden hizmet verdiği belirtildi. 

Türk vatandaşlarına ait bilgiler sızdıran grup, verilerin yayınlandığı site üzerinde oldukça sert ifadelerde bulundu. “Türkiye’deki geri kalmış ideolojilerin, kayırmacı anlayışın ve giderek yükselen radikal dindarlığın dökülmüş ve zayıf bir teknoloji altyapısına yol açacağı kimin aklına gelirdi ki?” sorusu yer alırken, Erdoğan için bir şeyler yapın! Ülkenizi yok etmeye çalışıyor.” gibi oldukça sert ifadeler yer aldı. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun