Güvenlik 29 TEMMUZ 2011 / 16:40

38 bin kişiyi yaktı 12 yıl yedi

Kaliforniyalı dolandırıcı 38 bin kişiyi phising mağduru etti, 12 yıl hapis cezası yedi.Adalette sınır tanımayan ABD’de dijital dolandırıcılık konusunda son derece ağır hükümler veriliyor. Hüküm giyenlerin sayısı her geçen gün artarken son olay Kaliforniya’da yaşandı. Tien Truong Nguyen adlı 34 yaşındaki dolandırıcı tam 12 yıl hapse mahkum oldu.

Romanyalı dolandırıcıların desteğiyle yaptığı e-posta ‘dümen’leriyle kötü amaçlı sitelere ‘müşteri’ çeken ve bu suçu uluslararası alana genişleten Nguyen’in çaldığı bilgileri Ryan Price ve Stefani Ruland’a sattığı ortaya çıktı.

Kişi başı 1 bin dolar

Kurbanlarından 1000 ile 2000 dolar arasında paralar toplayan Nguyen, 2007 yılında polis tarafından yakalandı. Evinde ve bilgisayarında yapılan aramada ise ünlü sitelerin taklitlerini yapmak için kullandığı web şablonları ele geçirildi.

Toplamda 200 bin dolar para çalan dolandırıcının, bugüne kadar eBay, Paypal ve Washington’s Heritage Bank gibi bankaların sahte sitlerini yapmış ve bu sayede 38 bin 500 kişinin kredi kartı ve banka bilgilerini ele geçirmiş olduğu anlaşıldı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun