Güvenlik 10 HAZİRAN 2011 / 08:22

200 bin Citibank müşterisinin bilgileri çalındı!

Dünyanın en büyük şirketlerinin yaşadığı veri hırsızlıklarına bir yenisi eklendi. Citibank kredi kartı sahiplerinin isimleri, hesap numaraları ve e-posta adresleri çalındı.New York bankasının yaptığı açıklamaya öre Kuzey Amerika’da bulunan 200 bin Citibank kredi kartı müşterinin isimleri, hesap numaraları ve eposta adresleri Citibank’ın online hesap sitesine sızan hackerlar tarafından çalındı.

Yapılan açıklamada Kuzey Amerika’da 21 milyondan fazla kredi kartı müşterisi bulunan Citibank’ın yüzde 1’lik kısmının verilerinin çalındığı belirtildi. Saldırganların sosyal güvenlik numaraları, doğum günü tarihleri, kart geçerlilik süresi ya da kart güvenlik kodu gibi bilgilere ulaşamadığı vurgulandı.

Polis konuyla ilgili araştırmalarını sürdürürken bankanın acilen güvenlik önlemlerini artırmasını istedi. Saldırı, geçtiğimiz haftalarda Google, Lockhead Martin ve Sony gibi dev markalara yapılan saldırıları akıllara getirdi.

1 Haziran’da önemli Amerikan hükümet yetkilileri, askeri personel ve politikacıların da bulunduğu yüzlerce Gmail hesabına sızıldığı açıklanmıştı. 28 Mayıs’ta Lockheed Martin sunucuları şiddetli bir saldırıya maruz kalmıştı. Bunun yanında tarihin en büyük veri sızıntısı da Nisan ayında Sony’nin PlayStation ağından 100 milyon kişinin hesabından çalınmasıyla gerçekleşmişti.

“Saldırganlar çoğu organizasyonun yeterince korunmadığını anladı”

Application Security şirketinin CEO’su John Ottman, son iki ayda saldırıların ayyuka çıktığını belirterek “Saldırganlar çoğu şirketin veri tabanlarını yeterince iyi korumadığını keşfetti. Bazı saldırılar sadece güç gösterisi amacı taşı da Citibank olayında gördüğümüz gibi doğrudan kullanıcı bilgilerinin de çalındığı görülebiliyor” dedi.

Wikileaks olaylarında bir araya gelerek güç gösterisinde bulunmanın motivasyon aracı olarak kullanıldığı bir gerçek olsa da doğrudan finansal verilere saldırılarak para çalmanın da hedeflendiği görülüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun