Güvenlik 12 EYLÜL 2013 / 15:07

2 milyon Vodafone müşterisinin verileri çalındı

Vodafone’un Almanya’daki sunucularına sızan saldırganlar, 2 milyon müşterinin kişisel ve bankacılık verilerine erişim sağladı.Hedefli saldırılara bir yenisi daha eklendi ve Vodafone’un Almanya’daki sunucularına sızıldı. Verilen bilgilere göre, içeriden bir kişinin bilgisi dahilinde çalınan verinin içerisinde isim, adres, doğum tarihleri ve banka hesap bilgileri yer aldı.

Vodafone sözcüsü Kuzey Esener’in açıklamasına göre, saldırı Eylül’ün başında Vodafone tarafından fark edildi ve durdurularak polise raporlandı. Saldırıdan etkilenenlere e-posta ile bilgi verileceği açıklanırken, çalınan verilerin saldırganlara banka hesaplarına erişim sağlanamayacağını aktarıldı. Şirket, özellikle olta saldırılarına karşı kullanıcıların dikkatli olması gerektiğini duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada saldırıdan sadece Almanya’daki müşterilerin etkilendiği bilgisi verildi. Esener, uzmanların bir şüpheli belirlendiğini ancak bu şüphelinin içeriden mi dışarıdan mı olduğunu bilmediklerini açıkladı.

Vodafone, Almanya’da oldukça kârlı bir dönem geçiriyor. Şirket ayrıca Almanya’nın kablolu televizyon şirketi Kabel’i satın almak için girişimlerini sürdürüyor.

Detaylar için http://www.vodafone.de/unternehmen/presse/aktuelle_pm.html adresini kullanabilirsiniz.