Güvenlik 12 EYLÜL 2013 / 15:07

2 milyon Vodafone müşterisinin verileri çalındı

Vodafone’un Almanya’daki sunucularına sızan saldırganlar, 2 milyon müşterinin kişisel ve bankacılık verilerine erişim sağladı.Hedefli saldırılara bir yenisi daha eklendi ve Vodafone’un Almanya’daki sunucularına sızıldı. Verilen bilgilere göre, içeriden bir kişinin bilgisi dahilinde çalınan verinin içerisinde isim, adres, doğum tarihleri ve banka hesap bilgileri yer aldı.

Vodafone sözcüsü Kuzey Esener’in açıklamasına göre, saldırı Eylül’ün başında Vodafone tarafından fark edildi ve durdurularak polise raporlandı. Saldırıdan etkilenenlere e-posta ile bilgi verileceği açıklanırken, çalınan verilerin saldırganlara banka hesaplarına erişim sağlanamayacağını aktarıldı. Şirket, özellikle olta saldırılarına karşı kullanıcıların dikkatli olması gerektiğini duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada saldırıdan sadece Almanya’daki müşterilerin etkilendiği bilgisi verildi. Esener, uzmanların bir şüpheli belirlendiğini ancak bu şüphelinin içeriden mi dışarıdan mı olduğunu bilmediklerini açıkladı.

Vodafone, Almanya’da oldukça kârlı bir dönem geçiriyor. Şirket ayrıca Almanya’nın kablolu televizyon şirketi Kabel’i satın almak için girişimlerini sürdürüyor.

Detaylar için http://www.vodafone.de/unternehmen/presse/aktuelle_pm.html adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun