Güvenlik 19 MART 2015 / 14:02

“İnternete her yerden ulaşmak güzel ama korunmak şart“

ESET ve TEB işbirliğiyle düzenlenen Kurumsal Bilgi Güvenliği Toplantıları’nın ikincisi Antalya’da yapıldı. Toplantıda konuşan ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, artan ücretsiz Wi-Fi noktalarının, mobil cihaz kullanıcıları için olduğu kadar siber suçlular için de bir cazibe alanı olduğunu söyledi.ESET-TEB Kurumsal Bilgi Güvenliği Toplantıları’nın Antalya ayağı Best Western Plus Khan Oteli’nde yapıldı. Dijital dünyadaki güvenlik riskleri ve çözümleri konusunda kurumları ve kullanıcıları bilgilendirmeyi amaçlayan toplantıya Antalya ve çevresinden pek çok kurumun temsilcileri ve BT yöneticileri katıldı.

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, konuşmasında dünyadaki ve Türkiye’deki siber risklere dikkat çekti. Global olarak yılda yaklaşık 550 milyon siber saldırı gerçekleştirildiğini aktaran Akkoyunlu, bilgisayarlarımız ve mobil cihazlarımızla bağlandığımız ortak Wi-Fi alanlarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. “Ücretsiz Wi-Fi’nin herkes açısından dayanılmaz bir cazibesi var“ diyen Akkoyunlu, “Özellikle Antalya bölgesinde neredeyse tüm oteller, misafirlerine kablosuz ağların keyfini sunuyor. Ancak bu halka açık ağlar, amaçlarına ulaşmak için her yolu deneyen dijital dolandırıcılar için de birer cazibe alanı. Çünkü kablosuz ağlara müdahale edilip edilmediğini söylemek zordur. Bu nedenle oteller, tatil köyleri ya da hastaneler, restoranlar, cafe’ler gibi internete açık alanların tümünde güvenlik önlemleri almak artık kaçınılmaz bir ihtiyaçtır“ dedi.

“Teknolojinin gelişmesiyle müşteri davranışları da değişiyor“

TEB İnternet ve Mobil Bankacılık Yöneticisi Gülşah Çavuşovalı, finansal dünyada özellikle son dönemde internet ve mobil bankacılığın öneminin giderek arttığını ve önümüzdeki dönemde daha da artacağını söyledi. Çavuşovalı, “1900’lü yılların başında radyo yoluyla 50 milyon kişiye ulaşabilmek için 38 yıllık süre gerekiyordu. Şimdi ise yeni gelişen mobil iletişim teknolojisi ve cihazlarıyla 8 ay içinde 50 milyon kişiye ulaşmak ve bilgi iletmek mümkün“ tespitini yaptı. “Dijital dünya hızla gelişiyor ve buna bağlı olarak müşteri davranışları da değişiyor“ diyen Çavuşovalı Türklerin mobil dünyaya hızla adapte olduklarını ve ülkemizde banka müşterilerinin artık bankacılık işlemlerini internet bankacılığını atlayarak doğrudan cep telefonu üzerinden gerçekleştirmeyi tercih etmeye başladıklarını söyledi. Gülşah Çavuşovalı, “Geldiğimiz noktada mobil bankacılık uygulamamız CEPTETEB’i kullanan müşterilerimizin %55’i, sadece bu kanalı kullanarak bankacılık işlemlerini diledikleri zaman diledikleri yerden gerçekleştiriyor“ dedi. Müşterilerinin beklentilerine cevap vermek için şirketlerin de dijitalleşmesi ve mobil teknolojileri kullanması gerektiğini vurgulayan Gülşah Çavuşovalı, dijitalleşme ile oluşabilecek güvenlik risklerinden korunmanın mümkün olduğu söyledi.

Toplantıya katılan Suç Bilimleri Uzmanı Polis Memuru İsa Altun ise Türklerin internete çok hızlı giriş yaptığını ve özellikle sosyal medyayı çok yoğun olarak kullandığını söyledi. Altun, “Maalesef yeterince bilgilenmeden bilgi okyanusunda yüzmeye çalışıyoruz. Bu okyanusta, tıpkı gerçek okyanuslardakine benzer pek çok yırtıcı ve tehlikeli canlı var. Bu da pek çok kişinin istismar edilmesini ve kandırılmasını beraberinde getiriyor. Bu nedenle istismarlara karşı mutlaka hem teknoloji yardımıyla, hem de bilinçlenerek korunmalıyız“ dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun