Güvenlik 26 EKİM 2016 / 10:29

​Suriye’deki acılar, aldatma fırsatı oluyor

Aldatıcı e- postalar yoluyla ön ödeme dolandırıcılığında bu kez Suriye’deki gelişmeler kullanılıyor.

Eset’in tespitlerine göre, aldatıcı e- postalar yoluyla ön ödeme dolandırıcılığında bu kez Suriye’deki gelişmeler kullanılıyor. E-posta kutusuna Suriye’deki savaştan kaçan bir kişiden gönderilmiş gibi görünen bir mesaj geliyor. Oldukça acıklı bir hikayeyi barındıran mesajda, ilgili kişiye yardım edilmesi durumda, büyük kazanç vaat ediliyor. ‘Advance Fee Fraud’, yani ‘ön ödeme dolandırıcılığı‘ olarak tanımlanan sahtekarlıkta acılı öyküler veya daha büyük kazançlar elde etmek vaadiyle kişiler kandırılıyor ve vaadedilen kazanç icin belli yerlere ön ödeme yapılması isteniyor.
Siber dolandırıcılar, mesaja cevap verenlerle daha detaylı iletişim kuruyor ve ‘yasal sürecin başlatılması‘ ya da ‘büyük paranın üzerindeki blokajın kaldırılabilmesi için...‘ gibi bahanelerle ön ödeme talep ediyor. Bir banka hesap numarası iletiliyor ve belli miktarda ödeme isteniyor. Genelikle de kurban  kişiye, ilk ödemeyi yaptıktan sonra bir problem çıktığı ve yeniden ödeme yapması gerektiği bildiriliyor. Hatta bu şekilde tekrar tekrar ödeme yapması istenebiliyor. Ancak bu sürecin sonunda vaadedilen büyük kazanç gerçekleşmediği gibi, ön ödemeyi talep edenlerle yürütülen iletişim kesiliyor, kişiler de ulaşılamaz ve takip edilemez hale geliyor.
Ön Ödeme Dolandırıcılığı; dijital cihazlar yoluyla kişilerin kısa sürede kazançlar elde edecekleri vaadiyle para göndermeye ikna edilmesine dayalı bir suç türü. Tüm dünyada ‘419 santeciliiği‘ olarak da adlandırılan bu yapıda isim sebebi ise bu suçun ilk defa Nijerya Ceza Kanunu'nun 419. maddesinde tanımlanmış olması. Bu dolandırcılık yöntemlerinde kullanılan e-postaların da çoğunlukla Afrika ülkelerinden geldiği tahmin ediliyor. Eset uzmanlarının önerileri ise şöyle:
“Para talep eden, ödül veya kolay kazanç vaadeden e-postaları dikkate almayın. Bu tür e-postalar aşırı acıklı yazılıyor ya da birbiriyle uyuşmayacak, mantıksız ayrıntılar yer alıyor. Bilgisayarınızda spam filtesi ya da bu tür filtrelere sahip güncel bir güvenlik yazılımı kullanın. Böylece bu tür e-postalara büyük ölçüde maruz da kalmazsınız.“
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun