Giyilebilir Teknolojiler 11 OCAK 2016 / 10:31

Teslasuit sanal gerçeklik deneyimini hissetmenizi sağlıyor

Gerçek hayatta var olan ya da olmayan yerlerin 3 boyutlu olarak bilgisayar ile yeniden simüle edilmesi ve gerçek gibi deneyimi sunması olarak tanımlayabileceğimiz sanal gerçeklik yakın geleceğe damgasını vuracak bir teknoloji.

Kickstarter üzerinden fon toplamaya başlayan Teslasuit, İngiliz bir şirket olan Tesla Studios tarafından hayata geçirildi. Bütün vücudu saran bu kıyafet, kullanıcılarına sanal gerçeklik deneyimlerini vücutlarında hissedebilmelerine olanak sağlıyor.Sanal ortamı gerçeğe taşıyan iki farklı modele sahip kıyafet, vücudun farklı noktalarına titreşimler gönderiyor. Teslasuit'in Pioneer modelinde 16, Prodigy modelinde ise 52 iletişim kanal bulunuyor.  Cihazın üzerinde yer alan Elektronik kas simülatörü (EMS) sayesinde, sanal etkiler vücut üzerinde gerçekmiş gibi hissediliyor. Araştırmacılar birlikte kullanılan iki teknolojinin kullanıcılar için çok etkileşimli, bir sanal gerçeklik deneyimi sunacağını belirtiyor. Quad Core 1GHz işlemci, 1 GB RAM ve 10 bin mAh pil kullanarak, Tesla OS adlı işletim sistemiyle çalışan kıyafetin kemer kısmında yer Bluetooth aracılığıyla sanal gerçeklik gözlükleri ve akıllı cihazlarla etkileşim gerçekleşiyor.Sanal gerçeklik deneyimi yaşarken eksik kalan kas uyarılmalarını sağlayan Teslasuit’in piyasaya sürülmesiyle, ürünün sanal gerçeklik alanında çığır açacağı ön görülüyor. Cihazın satışa ne zaman çıkacağı belirtilmese de ürünün ön siparişleri Kickstarter’da 1.499 dolara satılıyor. Şimdilik Kickstarter'da 39,647 dolar fon toplayan cihazın hayata geçmesi için 23 gün içerisinde 365 bin dolar toplanması gerekiyor. 
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun