Giyilebilir Teknolojiler 07 OCAK 2016 / 10:56

HTC Vive Pre CES'te tanıtıldı

HTC'nin VR gözlüğü Vive, yenilenen modeliyle CES'te karşımıza çıktı.

Akıllı telefonlarıyla yakından tanıdığımız HTC, VR teknolojisinin geleceğini görüp bu alana yatırım yapan firmalar arasında. Geçtiğimiz aylarda Vive ile Portal 2 bilgisayar oyununu bir araya getirip tanıtımını yapan firma, şimdi yenilenmiş Pre modeliyle karşımıza çıkıyor.

CES 2016'da tanıtılan Vive Pre'nin ilk Vive'a göre getirdiği en büyük yenilik, gözlüğün ön tarafında bulunan minik kamera. Bu kamera sayesinde Vive aynı zamanda bir AR gözlük işlevi de görebilir. Ayrıca sanal dünyadan gerçek dünyaya geçiş yapıp, masanın kenarına koyduğu kolasından yudumlamak isteyenler için de direkt kameranın görüntüsü de olduğu gibi gözlüğe yansıtılabiliyor. VR gözlüğü çıkar - tak yapmaktan çok daha mantıklı bir çözüm.

"Vive'ın kontrol birimleri" de yapılan yeniliklerden nasibini almış. Genel olarak ergonomi konusunda yapılan geliştirmelerle Vive'ın kontrol birimlerinin çok daha rahat bir hale gelmiş. 

Ürünün ticari lansmanının Nisan 2016'da yapılacağı söyleniyor. Sanıyorum VR dünyasına giriş yapmak üzereyiz ve açıkçası bu beni acayip heyecanlandırıyor.