Giyilebilir Teknolojiler 04 MART 2016 / 10:14

"Apple iyi bir bilgisayar çıkarırsa Rift, Mac'lere de gelir"

Oculus kurucusu Palmer Luckey, Oculus Rift'in Mac'lere neden gelmediğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

VR geliyor, bilgisayarlara geliyor. Oculus Rift'in sistem gereksinimlerine bakılınca pek çok bilgisayarı fazlasıyla zorlayacağı gerçeğiyle maalesef yüz yüze kalıyoruz. GTX 970'lerden R9 290'lardan başlayan minimum konfigürasyonlarda bahsedilirken fark ettiyseniz Mac'ler hiç konuşulmuyor.

Oculus kurucusu Palmer Luckey Apple bilgisayarlarda Oculus Rift'in geleceğiyle ilgili gelen soruya "Günün birinde Apple iyi bir bilgisayar çıkarsa neden olmasın?" cevabını verdi. Biraz sert bir cevap olduğu aşikar fakat Luckey haksız da sayılmaz. Zira Apple, en pahalı Mac'lerinde bile amiral gemisi GPU'lara yer vermiyor. Oculus Rift ve diğer VR ürünlerinin düzgün çalışabilmesi için ise çok yüksek GPU gücüne ihtiyaç duyuluyor. 6 bin dolarlık Mac Pro'da bulunan AMD FirePro D700 GPU'su dahi Oculus Rift'in "minimum GPU" gereksinimini karşılayamıyor.

Daha iyi GPU'ya sahip bilgisayarlar çıkarmaları halinde Apple'ı destekleyeceğini belirten Palmer Luckey, şu aşamada herhangi bir Mac'in Oculus uyumlu olamayacağını da ekledi. Bakalım Apple daha yüksek grafik gücüne sahip bir bilgisayar hazırlayacak mı...