Giyilebilir Teknolojiler 27 OCAK 2016 / 09:50

48 saat aralıksız VR gözlük denemesi yapıldı

Henüz son kullanıcıya sunulmamış olan VR gözlük teknolojisini 48 saat boyunca aralıksız deneyen adam, bu süreci sorunsuz bir şekilde atlattı.

Hayatımıza hızlı bir giriş yapmaya hazırlanan VR teknolojisi, sağlık açısından çeşitli soru işaretleri içeren bir teknoloji. Zira görüş alanımızın tamamını kaplayan ekranlar, aslında nerede olduğumuzu komple unutturabilecek nitelikte. Hatta test ettiğim kadarıyla, belli başlı durumlarda beyninize söz bile geçiremiyorsunuz. "Ben odamdaki koltukta oturuyorum! Gördüğüm görüntüler yalan!" diye kendi kendinize seslenseniz bile yükseklik içeren VR görüntülerinde kalp atışlarınız hızlanıyor, aşağıya bakmaya korkuyorsunuz. Tabii bunlar "devrim getirecek" bir görüntüleme teknolojisinin ilk günleri / ayları. Kim bilir televizyon ilk ortaya çıktığında insanlar ne gibi sıkıntılar yaşadılar...

VR gözlüklerin etkilerini araştırmak üzere tam 48 saatlik bir VR kampına girdi. HTC Vive gözlüğüyle çeşitli, henüz ilkel sayılabilecek oyunlar oynayan Thorsten Wiedemann, gözlerinin yanmadığını, başının ağrımadığını ve midesinin bulanmadığını belirtti. Sadece 25. saatte bir panik atak problemi yaşayan Wiedemann, sonrasında ise hiçbir sıkıntı çekmeden 48 saati tamamladı. 

VR gözlüklere alışma sürecimiz biraz sıkıntılı olacak. Çünkü TV ya da başka herhangi bir görüntüleme teknolojisinin aksine VR, bizi gerçek dünyadan tamamen alıp götürüyor. Bu noktada henüz alışkın olmadığımız için beynimize söz geçiremiyoruz; yerimizde oturduğumuzu bilsek bile beyin sanki gerçekten uçuyormuşuz gibi tepkiler veriyor. Fakat bir süre sonra alıştığımızda, inanılmaz tecrübeler yaşayacağımız garanti.

HTC Vive ile çok korkunç bir korku oyunu oynadığınızı düşünsenize...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun