Giyilebilir Teknolojiler 22 ŞUBAT 2016 / 14:10

4.7 inç boyutunda bileğe takılabilen LCD ekran

FlexEnable isimli İngiltere menşeli bir şirket, gelecekte saatlerde kullanımı hedefleyen bir bükülebilir LCD ekran üretti.

Henüz genişlemekte olan giyilebilir teknolojiler sektöründe akıllı bileklikler ve akıllı saatler, en çok kullanılan cihazlar olarak karşımıza çıkarken bu cihazlar da henüz "dünyayı kasıp kavuracak" seviyeye gelmiş değil. Giyilebilir teknolojiler günden güne yaygınlaşırken, bu alanda gelecek yeni cihaz tipleri için hazırlanan yeni teknolojilerin de önemi büyük. Şu anda pek çok mobil bileşen akıllı telefon boyutları için tasarlanmışken giyilebilir teknolojilere entegre edilebilmesi için daha da küçülmeleri, belki de belli başlı işlevlerden vazgeçilmesi gerekiyor.

FlexEnable isimli bir İngiltere şirketi, 4.7 inç boyutunda bükülebilir bir ekranla karşımıza çıkıyor. Bundan önce bükülebilir ekranlarla karşılaşmıştık. Samsung'un bükülebilir ekranları OLED teknolojisini kullanıyor ve ufak çaplı da olsa Edge serisi akıllı telefonlarında kullanılmaya başlandı. OLED ekranlar, her bir piksel için mavi, kırmızı ve yeşil olmak üzere 3 ayrı minik LED kullanıyor. Bu süper küçük LED ışıkların açılıp kapanmasıyla da büyük görüntü elde ediliyor. OLED teknolojisi, LED'den daha pahalı fakat buna göre de ekstra yetenekleri bulunuyor. Mesela OLED'lerde ekrana ne kadar koyu renkli bir görüntü yansıtılırsa güç tüketimi o kadar düşüyor. Çünkü piksellerdeki minik LED'ler daha az ışık verecek şekilde ayarlanıyor. LCD'lerde ise her daim yanan bir arka aydınlatma sistemi mevcut ve bu aydınlatma görüntünün siyaha yakın olduğu yerlerde de aynı miktarda yandığı için siyah olan görüntünün griye kaçmasına sebep oluyor. LCD ile OLED arasında bunun gibi belli başlı yapısal farklılıklar mevcut.

Bileğe takılması için tasarlanan FlexEnable ekranın getirisinin ne olacağı merak konusu. Konsept cihaz olarak geliştirilen bileklik - ekranın gelecekte akıllı telefonların ikinci ekranı gibi kullanılabileceği konuşuluyor. Fakat hali hazırda güç tüketimleri büyük problem yaratıyorken en ufak görüntüde bile komple arka aydınlatmanın açılacağı LCD teknolojisinin kullanılması kafalarda biraz soru işareti uyandırıyor. LCD ekranın 0.25 inç kalınlığında olduğu söyleniyor fakat bu kalınlığa arka aydınlatmanın dahil olup olmadığı hakkında bir bilgi yok.

FlexEnable'ın konsept cihazı, akıllara bir soruyu daha getiriyor: Acaba akıllı telefonlardaki ekran büyütme çılgınlığı akıllı saatlere de yansıyacak mı? Akıllı saatlerde şu sıralar, standart kol saatlerinin camı boyutunda, son derece küçük ekranlar kullanılıyor. Belli başlı işlevler için yeterli olan bu ekranların yerlerini 2 inç ve üzeri ekranlara bırakması ihtimali ise biraz ürkütücü. Açıkçası fotoğraftaki gibi bir saatin kullanımının yaygınlaşması için insanların uzun süre bu konsepte alıştırılması gerekiyor. Zira saat, akıllı telefonların aksine aslında bir aksesuar. Pek az kişi "kıyafetimi tamamlasın diye X telefonumu alayım" diyordur fakat "Bu kıyafate Y saatim yakışır; onu takayım" diyen sayısı çok daha fazladır.

Umuyorum şirketler (özellikle Samsung) akıllı telefonlardaki gibi alıştıra alıştıra dev gibi ekranlı akıllı saatlere geçiş yapmayı amaçlamaz...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun