Girişimcilik 23 ŞUBAT 2016 / 10:28

Yemeksepeti CEO’su girişimcilere tavsiyelerde bulunuyor

E-Hukuk Derneği’nin düzenlediği E-Hukuk Sohbetleri’nin 3. ayağında konuşan Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın, Türkiye’deki hukuk sisteminin girişim ekosistemine ne derece destek olduğunu değerlendirdi.

18 Şubat Perşembe günü İstanbul’da girişim destekleme platformu StartersHub’ta 3’üncüsü gerçekleştirilen ‘E-Hukuk Sohbetleri’ etkinliğin bu seferki konuğu Yemeksepeti.com CEO’su Nevzat Aydın idi.
 
Girişimci ve yatırımcı olarak kariyeri boyunca pek çok tecrübe edinen Nevzat Aydın, hukukçulara, girişimciler için hızın ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu anlamaları, çalıştıkları girişimcinin sektörü ile hukuki süreçleri yorumlayıp, "girişimcinin dilinden anlaması" tavsiyesinde bulunurken girişimcilere ise "İşini iyi yapan ve sizi anlayan hukukçularla çalışın" tavsiyesinde bulundu.
 
Ülkemizdeki hukuk sisteminin özellikle teknoloji konusunda gerçekleşen yeniliklere geç ayak uydurduğunu belirten Aydın, 15 yıllık iş yaşamında kendisinin de zaman zaman yaşadığı hukuki problemleri dinleyicilerle paylaştı. 
 
Dinleyicilerin yüzde 40'ını hukukçuların oluşturduğu söyleşide Nevzat Aydın, ülkedeki girişimlerin çok daha artmasını temenni ettiğini ve hukuki süreçlerin girişimci adaylarının gözlerini korkutmaması gerektiğini söylerken Türkiye’de hukuk sisteminin teknolojik gelişmelere ayak uydurmasının önemine de değindi.
 
Yemeksepeti.com'un satışından sonra 27 milyon doları şirket çalışanı 147 kişiye dağıtarak kamuoyunun dikkatini üzerine çeken Nevzat Aydın, konuyla ilgili olarak "Satıştan gelen para benim hesabıma yattığında değil, bu paranın insanların hesaplarına yattığı gün daha çok sevindim. Çocuğumun doğumundan sonra hayatımda en mutlu olduğum gündü. Biz şirketi hep birlikte bugünlere getirdik, bu işi beraber başardık." şeklinde konuştu.
 
Aydın, şirketlerde işten ayrılan çalışanların yaklaşık yüzde 30 oranında işe iade davası açtığını ancak Yemeksepeti.com olarak şimdiye kadar bu hususta tek bir davayla bile karşı karşıya kalmadıklarını belirterek, çalışanları ile ilişkisine verdiği önemin bir kez daha altını çizdi.
 
Nevzat Aydın tarafından 2001 yılında kurulan Yemeksepeti.com 2015 Mayıs ayında 589 milyon dolar gibi yüksek bir meblağa Delivery Hero’ya satılmış ve bu satış Türkiye tarihinin en büyük internet satışı olmuştu. Satış sonrası şirketteki CEO’luk görevine de devam eden Aydın, halen bu görevini yürütmektedir.
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun