Girişimcilik 04 AĞUSTOS 2016 / 17:38

Vodafone ve TABİT Aydın'da Akıllı Köy kuracak

Vodafone Türkiye, “4bucakG” stratejisi doğrultusunda, iş ortağı TABİT ile birlikte Vodafone Çiftçi Kulübü’nden sonra Akıllı Köy projesini hayata geçiriyor. Vodafone Akıllı Köy, modern sera uygulamalarından toprak analiz laboratuvarına, modern meyvecilik alanından hayvancılık çözümlerine kadar uçtan uca dijital teknolojilerle donatılacak. Vodafone Akıllı Köy için 10 yılda yaklaşık 23 milyon TL’lik yatırım yapılacak.

Vodafone, Türkiye’de tarımın dijitalleşmesi ve kırsal kalkınmaya katkıda bulunmayı amaçladığı yeni projesi Akıllı Köy’ü düzenlediği basın toplantısıyla duyurdu. Proje kapsamında Aydın’ın Koçarlı İlçesi’ne bağlı Kasaplar Köyü’nde kurulacak akıllı köyde modern sera uygulamalarından toprak analiz laboratuvarına, modern meyvecilik alanından hayvancılık çözümlerine kadar uçtan uca dijital teknolojiler kullanılacak. Vodafone Türkiye ve TABİT ortaklığında çiftçilerin ekonomik ve sosyal kalkınmasına destek olma hedefiyle hayata geçirilen Vodafone Akıllı Köy projesine 10 yılda yaklaşık 23 milyon TL’lik yatırım yapılacak.
 
Toplam 298 dönüm arazide kurulacak olan Vodafone Akıllı Köy’de, modern sera uygulamalarından toplu sağım ve süt soğutma sistemine, su ve gübre yönetim merkezinden toprak analiz laboratuvarlarına kadar çiftçilerin hayatını kolaylaştıracak pek çok bölüm bulunacak. Vodafone Akıllı Köy’ün hem Türkiye’deki diğer köyler hem de diğer Vodafone ülkeleri için model oluşturması hedefleniyor. Çiftçiliği tercih edilen bir meslek haline getirerek  köyden kente göçü azaltması beklenen Vodafone Akıllı Köy projesi, Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt ve TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda tanıtıldı.  
 
Yeni nesil kırsal yaşam modeli kurulacak 
Aile çiftçiliğini teknolojik tarımla buluşturan yeni nesil kırsal yaşam modelinin bir örneğini sunacak olan Vodafone Akıllı Köy, kırsal yaşamda teknoloji destekli sosyal gelişim ve inovasyonu destekleyecek. Projede toplam 298 dönüm alanda, modern meyvecilik ve tül altı sebzecilik alanlarıyla modern sera uygulamaları, açık tarla sebze ve yem bitkisi yetiştiriciliği, meyve ve sebze işleme deposu, soğuk hava tesisi, toplu sağım ve süt soğutma sistemi, modern mera (otlak) alanı gibi tarım teknolojileri kullanılacak. Bunlara ek olarak izleme ve takip merkezi, su ve gübre yönetim merkezi, hayvan besleme ve yönetim merkezi, çiftçi karar destek merkezi, yenilenebilir enerji çözüm merkezi, toprak yaprak analiz laboratuvarları, deneyim atölyeleri, eğitim merkezleri, sosyal yaşam ve spor tesisleri gibi bölümler de kurulacak.
 
Çiftçinin geliri her yıl 40 bin TL artacak                    
Toplam 10 yıllık bir proje olacak Vodafone Akıllı Köy’de 2 yılda verimlilik artışının gözlenmesi, 4 yılda ise sürdürülebilir bir yapının oluşması hedefleniyor. Bitkisel üretim maliyetlerinde yüzde 20, hayvancılık maliyetlerinde yüzde 22 tasarrufun yanı sıra hayvancılıkta yüzde 30 gelir artışı, toplam üretimde ise yüzde 10’luk artışın öngörüldüğü Vodafone Akıllı Köy projesiyle, 2 yılda hane başına gelirin yılda yaklaşık 40 bin TL artacağı tahmin ediliyor. Tarımsal sulamada en az yüzde 20 tasarrufun hedeflendiği projeyle, yanlış ilaçlama ve gübrelemeden oluşan toprak ve su kirliliğinin de önüne geçilecek.
 
Nesnelerin İnterneti uygulamaları devreye alınacak 
Türkiye’nin ilk teknoloji uygulama köyü olma özelliğini taşıyan Vodafone Akıllı Köy’de, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin her noktasında kullanılan cihazlar akıllı hale gelecek, tüm faaliyetlerde otomasyon sistemleri ve ölçümler mobil cihazlar üzerinden yönetilecek ve nitelikli veri tek merkezde toplanacak. Vodafone Akıllı Köy’de sulama otomasyonu, sera otomasyonu, gübre yönetim otomasyonu, kümes otomasyonu, don otomasyonu, süt otomasyonu, arıcılık otomasyonu, pedometre, erken uyarı sistemi gibi Nesnelerin İnterneti uygulamaları ile çiftçilerin hayatı önemli ölçüde kolaylaştırılacak.
 
Sosyalleşme ve eğitim programları düzenlenecek 
Vodafone Akıllı Köy’de eğlenme, öğrenme ve sosyalleşme faktörlerini bir arada tutabilecek programlar da hızla devreye alınacak. Çiftçiler, çocuklar, gençler ve kadınlar için “yaşayarak öğrenme kamplarının” yapılmasının hedeflendiği köyde, Yetişkin Çiftçi Eğitim Programı, Mesleki Deneyim Paylaşım Kampı, Genç ve Çocuk Çiftçiler Kampı, Doğa ve Doğal Yaşam Kampı ve Tarım Teknolojileri Zirvesi gibi etkinlikler düzenlenecek. Vodafone Akıllı Köy, yurtiçi ve yurtdışından çiftçi, öğrenci ve ailelerin de ziyaretine açık olacak.  


 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun