Girişimcilik 27 OCAK 2016 / 13:39

Twitch üzerinde canlı piyano yayını

Canlı oyun yayını platformu Twitch, günden güne daha farklı bir hal alıyor.

Çok sayıda oyuncunun buluşma noktası olan ve günden güne büyüyen, daha da dikkat çeken bir hal alan Twitch üzerinde geçtiğimiz aylar içerisinde Bob Ross'un eski videolarının yayınlandığını sizlerle paylaşmıştık. Bob Ross'un videolarının yayınlanması, belirli bir yaşın altında olan ve bu tip "değerleri" yakalayamamış olan, genç izleyici kitlesinin böyle bir adamdan haberi olması açısından büyük önem taşıyor. Zira Twitch'in izleyici kitlesinin çok büyük çoğunluğu 15 - 20 yaş arasında.

71 yaşındaki piyano sanatçısı Bernie Katzman, emekliliğinin tadını çıkarırken oğlu kendisine yeteneklerini Twitch.tv üzerinden sergilemesi konusunda öneride bulunuyor ve bu konuda kendisine destek oluyor. İlk başta biraz garip gelse de Katzman bu öneriyi değerlendiriyor ve sistemini kurup yayınlara başlıyor. Yaklaşık 3 ay içerisinde 130 bin takipçiye ulaşan Katzman, bu sırada bu genç kitle ile kaynaşıp, onlara nasıl davranması gerektiğini ve tabiri caizse "Twitch kültürünü" tanıyor.

Şimdi ise anlık olarak 65 bin izleyiciye ulaşan yayınlar yapıyor. Hatta geçtiğimiz gün, aralıksız 12 saat boyunca yayın yaptığı söyleniyor. Rakamlar gerçekten çok etkileyici. Ama daha etkileyici olan şey, Katzman'ın yüzündeki sürekli mutluluk ve bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi. Yüzü sürekli gülüyor, sürekli teşekkür ediyor, Twitch'in efsanesi "Darude - Sandstorm" parçasını çalıyor, gelen parçaları dinleyip kendisi çalıyor (Portal 2'nin parçaları dahil), John Cena espirileri yapıyor, hemen yanındaki orga dönüp piyanoyla aynı anda çalıyor, farklı üflemeli çalgılarla da bir yandan müziğini renklendiriyor. Katzman'ı yarım saat izleyerek bu gözlemleri yaptım; varın gerisini siz düşünün.

Bu haberi sizler için hazırlarken yanda pianoimproman'in kanalını açıp izleyim dedim. Fakat o kadar harika bir yayın oluyordu ki sık sık yayına kilitlenip, yazıyı yazmayı unuttuğumu fark ettim. Twitch üzerinde belki de en fazla izlenmeyi hak eden kanallarından biri olan pianoimproman'ın yayınlarına muhakkak göz atın. Beğeneceksiniz, eminim.

Katzman'ın kanalına gitmek için buraya tıklayın
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun