Girişimcilik 21 EYLÜL 2015 / 10:50

Toplumsal gelişim sosyal girişimcilik ile mümkün olabilir

BIC Angel Investments’ın Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Joachim Behrendt, son dönemde dünyada sosyal girişimcilik kavramının yaygınlaşmaya başladığını söyledi.Türkiye Genç İşadamları Derneği'nin (TÜGİAD) ev sahipliğinde 7 Eylül – 9 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen Genç Girişimciler İttifakı Zirvesinde (G20 YEA) 20'nin üzerinde oturumda, 50'den fazla konuşmacı yer aldı. Dünya çapında ortak bir girişimcilik ekosistemi oluşturulmasına destek vermek amacıyla hayata geçirilen zirvede “Sosyal Girişimcilik” ile ilgili oturuma başkanlık yapan Joachim Behrendt, daha iyi bir dünya için toplumsal kalkınmanın önemine vurgu yaptı.

Son dönemde dünyada hızla yayılan sosyal girişimcilik kavramının, Türkiye’de de ivme kazandığını ve yaygınlaşmaya başladığını söyleyen Joachim Behrendt, sosyal girişimciyi topluma ya da toplumun belli bir bölümüne önemli bir katkı sağlamayı misyon edinen kişi olarak tanımladı. Sosyal girişimcilikte ana hedefin toplumsal fayda iken, kârın ikinci planda kaldığına dikkat çeken Behrendt, sosyal girişimcilerin kâr elde etmek yerine büyük, sürdürülebilir, verimli ve etkin sosyal dönüşler gerçekleştirecekleri modeller üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Her girişimde olduğu gibi sosyal girişimcilikte de ana hedeflerden birinin sürdürülebilir bir sistem kurabilmek olduğunu söyleyen Joachim Behrendt, sosyal girişimcilik ile oluşturulan bu sürdürülebilir gelişmelerin toplumsal kalkınmanın yapı taşlarını oluşturduğunu belirtti. Behrendt, bu tür yaklaşım ve girişimlerin artması ile Türkiye’de toplumsal kalkınma ve gelişmenin önemli bir ivme kazanacağını ekledi.

Sosyal girişimciliğin gelişiminin ve uygulanmasının bölge şartlarına ve mevcut ekonomik düzene göre şekillendiğini söyleyen Joachim Behrendt, “Türkiye’de sosyal girişimcilik henüz emekleme aşamasında” dedi. Behrendt, Türkiye’de sosyal girişimciliğin hızlı yayılması için yapılan çalışmaların umut verici olduğunu söylerken, üniversitelerde “sosyal girişimcilik” derslerinin de yaygınlaştığına dikkat çekti. Düzenlenen seminer, konferans ve sertifika programlarıyla da sosyal girişimcilik ve sosyal etki analizi konularında eğitimler verilmeye devam edildiğini belirten Behrendt, “Yapılan bu çalışmaların sonrasında Türkiye’de toplumsal fayda elde edilebilinen sosyal girişim projelerini de görmeye başlayacağız” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun