Girişimcilik 10 ŞUBAT 2016 / 15:37

BlaBlaCar kullanıcı profillerini daha güvenilir hale getiriyor

BlaBlaCar, şehirlerarası yolculuğa hesaplı ve eğlenceli bir çözüm getirirken, güvenilir bir topluluk oluşturmak adına adım atıyor.

İnternetle birlikte bambaşka bir noktaya gelen paylaşım ekonomisinde yeni girişimlerin de sayısı artıyor. Avrupa’nın en büyük araç paylaşım uygulaması konumunda olan Paris merkezli BlaBlaCar geçen 2014 Eylül’de açıldığı Türkiye pazarında faaliyetlerini sürdürüyor. 22 ülkede 25 milyon üyeye sahip yolculuk paylaşım ağı, Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı 14 ülkede bir güven araştırması düzenledi. Araştırmanın sonucuna göre Türkiye’deki BlaBlaCar üyelerinin yüzde 70’i yolculuk paylaşımını tamamlayan kavramların “dayanışma ve sorumluluk” olduğunu düşünüyor.

Kendi aracıyla seyahat eden sürücüler ile onlarla aynı yöne gidecek yolcuları buluşturan BlaBlaCar hakkında, kullanıcılar ya da uygulamayı kullanmak isteyenler bazı güvenlik endişeleri taşıyor.  Bu güven sorununu aşmak adına, güven araştırması ve kullanıcı geri bildirimlerini dikkate alan BlaBlaCar, üyelerinin profil özelliklerine T.C kimlik doğrulamasını eklediklerini duyurdu. T.C kimlik numarasını doğrulayan üyelerin profillerinde görünecek “T.C kimlik no doğrulandı” işareti görünecek. Böylece hem yolcular hem de sürücüler daha güvenilir bir profil oluşturarak diğer üyeler tarafından tercih edilme şansını artıracak.