Girişimcilik 13 TEMMUZ 2015 / 15:02

Airbnb'ye 7 yıl önce Silikon Vadisi'nden 7 ret

Günümüzde milyonlarca insanın kullandığı Airbnb 2008 yılında yatırımcısını ararken, Silikon Vadisi'nin yedi yatırımcısı tarafından reddedildi.Brian Chesky ve Joe Gebbia 2007 yılında San Francisco’ya taşındılar. Kiralarını ödemekte zorluk çeken arkadaşlar oturma odalarını “bed and breakfast” konseptli bir konaklama alanına çevirirler. İlk olarak üç kişiyi ağırladıkları paylaşım odaklı konsept, yenilikçi bir girişimin ilk adımı olur ve yatırımcılarla görüşmeye başlarlar.Bu girişimin kurucuları arasına Nathan Blecharczyk’de katılır.

2008 Haziran’da yatırım arayışına başlayan ilk adı ile Airbedandbreakfast ’in CEO’su Brian Chesky, Silikon Vadisi’nin yedi yatırımcısı ile tanışır. 1,5 milyon dolar değerlemeyle 150 bin dolar yatırım arayan Airbnb için işler pek olumlu gitmez. Yatırımcıların ikisinden geri dönüş alamazlar . Kalan beş yatırımcı ise ret cevaplarını iletirler.Tam yedi yıl sonra Brian Chesky, bu ret mektuplarını, 12 Temmuz’da Medium’da yayınladı. Brian Chesky; “ Eminim o dönemlerde etkileyici görünmüyorduk” dedi.

35 binden fazla şehirde ve 192 ülkede ağaç evden, şatolara, apartman dairelerinden, müstakil evlere kadar geniş seçeneklerle dünyada milyonlarca kişinin kullandığı Airbnb, 2013 yılında 250 milyon dolar, 2014’te 500 milyon dolar gelir elde ederken, 2015’te 1 milyar dolar  gelir elde etmeyi planlıyor. Mart 2015 itibari ile 18 yatırımcıdan yaklaşık 750 milyon dolarlık yatırım alan Airbnb , tam 7 sene önce 150 bin dolar yatırım bile bulamamıştı.

Muhtemelen Brian Chesky’nin bu mektupları yayınlayarak bize anlatmak istediği şuydu; “Fikirleriniz reddedilebilir ama onlardan asla vazgeçmeyin!”

 

Silikon Vadisi’nden gelen ret mektupları

 

“Tanıştırma için teşekkürler. Brian seninle tanıştığıma memnun oldum — bu (Airbnb fikri) kulağa ilginç gelse de burada yapacağımız bir şey değil– odaklandığımız alanda değil, sana iyi şanslar dilerim.”

 

“Selam Brian,

Gecikmiş yanıt için kusura bakma. Kendi aramızda tartışma şansımız oldu ve maalesef yatırım açısından ……… için doğru fırsat olduğunu düşünmüyoruz. Gerekli modelimiz için potansiyel pazar fırsatı bize yeterince büyük görünmedi.”

  

“Brian,

Konuyu ortağımla konuştum. Birincisi, bu bizim öncelikli 5 hedef pazarımızdan biri olmadığından bizim dahil olmamız için fazla uzak bir hedef. Aynı zamanda şu anda yatırım yaptığımız bir alan olmadığından, yatırıma bizi dahil etmeniz şirketiniz için en iyi uzmanlığı almanızı engellemiş olur.

Tavsiyem bizimle iletişimde kalman. Seri A (birinci tur) yatırım aşamasına gelirseniz lütfen bizi haberdar et, bu durumda bir bakarız.”

 

“Brian,

Tekrar iletişime geçtiğin için teşekkürler. Şehir dışında olduğumdan telefonuna cevap veremedim. Sağladığınız gelişmeyi gerçekten beğendim, ama ABB ile ilgili konular ve benim devam eden diğer projelerim, özellikle var olan yatırımlarım, arasında, (Airbnb’ye) bir yatırımla ilerlemem mümkün olmayacak. Konuyla ilgili en büyük çekincelerimse:

-DNC ve RNC sonrasında figürlerin (performansın) belirgin biçimde artış göstermesi

-Teknik çalışanlar

-Yatırım Sendikasyonu”

 

“Brian,

Dün bu konuyu bir sonraki aşamaya götürmemeye karar verdik

Seyahat kategorisiyle hep bir mücadele içinde olduk

E-ticaretin en önemli kategorilerinden biri olduğunu düşünüyoruz ama bazı nedenlerle, seyahatle ilgili işlerle ilgili heyecanlanamadık.”

 Kaynak: Webrazzi
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun