Genel 05 EKİM 2010 / 13:02

ZyXEL, akıllı evlerin ihtiyaçlarını anlattı

İş Çözümleri ve Teknoloji oturumlarının sonuncusu ZyXEL’in sayısal ev teknolojilerindeki eğilimleri ele aldığı oturum oldu.

İş Çözümleri ve Teknoloji oturumlarının sonuncusu ZyXEL’in sayısal ev teknolojilerindeki eğilimleri ele aldığı oturum oldu.


Bilişim Zirvesi'10 İş Çözümleri ve Teknoloji oturumları, ZyXEL'in "Dijital Ev Teknolojileri ile Evler Akıllanıyor" sunumuyla kapandı. ZyXEL Tüketici Elektroniği Ürün Yöneticisi Şamil Doğan ve ZyXEL Telco Ürün Yöneticisi Yasin Batmaz, katılımcıları akıllı ev kavramı ve bu alanda yararlanılan teknolojiler konusunda bilgilendirdi.

Genişbant internetin hayatımıza girmesiyle gündelik alışkanlıklarımız ve ihtiyaçlarımızın hızla değiştiğinden bahseden ZyXEL Tüketici Elektroniği Ürün Yöneticisi Şamil Doğan bu değişimin evlere de yansıdığının altını çizdi. Bu doğrultuda Doğan, oturum katılımcılarına sayısal ev teknolojileri ve sayısal ev ortamında yaşanan gelişmeleri aktardı. Oturumda internet kullanımındaki yeni eğilimler, son kullanıcıların sayısal eğlence pazarındaki yeri ve sayısal evlerdeki ihtiyaçlar ayrıntılarıyla ele alındı. Bundan böyle IPTV, HD videonun ev ortamında daha fazla kullanılacağını belirten Doğan, çoklu ortam evriminin evlerdeki sayısal ürün çeşitliliğini etkilediğini vurguladı.

Her geçen gün büyüyen sayısal ev eğlence pazarını değerlendiren Doğan, dijital ev kavramında önemli olan noktalara değindi. Sayısal akıllı evlerde mekan, zaman, aygıt ve içeriğin esas alınması gerektiğini, akıllı evlerde son kullanıcıların istediği içeriği istediği aygıtla oynatabilmesi gerektiği konuşuldu.

Akıllı ev hedef kitlesinin incelendiği grafiklerde gençlerin eğlenceye, iletişime ve rahatlığa önem verdiği göze çarparken, yaşlıların daha çok sağlığa ve güveliğe önem verdiği dikkat çekti. Bununla birlikte hükümet teşvikleri, enerjide verimliliği sağlayan cihazların kullanımı ve alım gücünün artmasıyla akıllı ev pazarının giderek büyüdüğü konuşuldu. Akıllı ev pazarının gelişimini kısıtlayan sebeplerin de masaya yatırıldığı oturumda, bu duruma sebep olan yetenekli iş gücünün olmaması, yaşlı nüfusun gelişmelere güvenmemesi maliyetlerin fazla olmasının etkilerinden bahsedildi.

Bunlarla birlikte eğlence, aydınlatma, güvenlik, enerji pazarındaki uygulamaların akıllı ev teknolojilerine yansıması ve katkıları ele alındı.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun