Genel 11 AĞUSTOS 2010 / 09:58

Zeus İngiltere’deki bankalardan 1 milyon dolar tırtıkladı

Mitolojik Yunan tanrısı siber ortamda hesabı olanları cezalandırmaya devam ediyor.

Mitolojik Yunan tanrısı siber ortamda hesabı olanları cezalandırmaya devam ediyor.


İngiltere’den taze gelen haberlere göre, kişisel ve kurumsal bilgisayarlara bulaşan Zeus adı bir Truva atı nedeniyle yaz boyunca tırtıklanan hesap sayısı 3 bini, yurtdışına aktarılan paraların miktarı 1 milyon doları geçti.

Bu zararlı yazılım, bulaştıkları sistemde sahte bağlantılar üzerinden kullanıcıları çevrimiçi banka hesaplarına giriş yapmaya yönlendiriyor ve çaldığı hesap bilgilerini yurtdışına para kaçırmak için kötü niyetli sahiplerinin eline tutuşturuyor.

İşin ilginç taraflarından biri de şu: Özellikle bankacılık hesaplarına saldırmaya yönelik Zeus yazılımının bulaştığı sistemler Windows işletim sistemine sahip PC’lerle sınırlı değil. Enfeksiyonu taşıyan sistemler arasında 280 bin PC, 3 bin adet Mac ve hatta 300 PlayStation3 ve bir miktar da Wii konsolu bulunuyor.

Haberin detaylarını bu adreste okuyabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun