Genel 22 NİSAN 2010 / 07:25

Zeus geri döndü

Bilgisayar kullanıcılarından online banka bilgilerini çalan Zeus isimli virüs, ABD ve Avrupa'daki güvenlik şirketlerini uyarıyor.

Bilgisayar kullanıcılarından online banka bilgilerini çalan Zeus isimli virüs, ABD ve Avrupa'daki güvenlik şirketlerini uyarıyor.


Güvenlik şirketi Trusteer, Zeus isimli virüsün Firefox ve Internet Explorer kullanan her insanı etkileyebileceğini söylüyor. Kötü niyetli yazılım, ABD ve İngiltere'de belli internet sitelerine giren kullanıcılara bulaşıp, basılan tuşları kaydederek banka kayıt bilgilerini çalıyor. Bu belli siteler ise genellikle banka ve diğer finansal kuruluşların sitesi oluyor.

Kullanıcının verisi tekrardan kullanılmak üzere uzaktan bir sunucuya gönderiliyor ve siber suçlular tarafından bu veriler çözülüyor.

Trusteer şirketi teknoloji yetkilisi Amit Klein, "Bu yeni versiyon Zeus, önemli ölçüde sahtekarlık olaylarını artıracak. Online banka işlemlerini Firefox üzerinden gerçekleştiren internet kullanıcılarının neredeyse yüzde 30'unu etkileyen virüs daha önce gördüğümüzden daha hızlı büyüyor." açıklamasını yaptı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun