Genel 15 HAZİRAN 2010 / 09:01

Zengin gerçeklik teknolojisi ordunun eline geçti

Orduya özel bu teknolojide saldırganlar hakkında bilgi veren hafif algılayıcılar devreye girecek.

Orduya özel bu teknolojide saldırganlar hakkında bilgi veren hafif algılayıcılar devreye girecek.


Zengin gerçeklik olarak dilimize çevirebileceğimiz Augmented Reality (AR) teknolojisi gündelik yaşama yavaş yavaş girmeye başlamışken, bu şaşırtıcı yenilik bir de ayrıca ordu için geliştirilmeye başlandı. Ülkemizde ordunun ne kadar profesyonel olduğu tartışıladursun, Tanagram Partners isimli grup şimdilerde orduya özel AR teknolojisi geliştiriyor.

Orduya özel bu teknolojide mücadele sırasında saldırganlar hakkında bilgi veren hafif algılayıcılar devreye girecek. Bu yapının uygulaması ise askerlerin taktığı miğferlere bağlı bir sistemle hafif OLED şeffaf gözlüklerde gerçekleşecek ve bu gözlükler sayesinde asker diğer askerlerin konum ve durum bilgilerine ulaşacak.

Bu miğferlerde oluşturulan sistemle aynı zamanda asker ordunun sunucusuna bağlanıp saldırganlar için oluşturulmuş özel tatbikat ya da senaryolara ulaşabilecek. Bu bilgileri de diğer askerlerle paylaşacak.

Tanagram Partners bu teknolojinin önümüzdeki yıl profesyonel ordularda kullanılabileceğini öngörüyor. Bu teknolojinin iPhone'a uyarlanmasının ise 2011 yılını bulacağı söyleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun