Genel 15 HAZİRAN 2010 / 09:01

Zengin gerçeklik teknolojisi ordunun eline geçti

Orduya özel bu teknolojide saldırganlar hakkında bilgi veren hafif algılayıcılar devreye girecek.

Orduya özel bu teknolojide saldırganlar hakkında bilgi veren hafif algılayıcılar devreye girecek.


Zengin gerçeklik olarak dilimize çevirebileceğimiz Augmented Reality (AR) teknolojisi gündelik yaşama yavaş yavaş girmeye başlamışken, bu şaşırtıcı yenilik bir de ayrıca ordu için geliştirilmeye başlandı. Ülkemizde ordunun ne kadar profesyonel olduğu tartışıladursun, Tanagram Partners isimli grup şimdilerde orduya özel AR teknolojisi geliştiriyor.

Orduya özel bu teknolojide mücadele sırasında saldırganlar hakkında bilgi veren hafif algılayıcılar devreye girecek. Bu yapının uygulaması ise askerlerin taktığı miğferlere bağlı bir sistemle hafif OLED şeffaf gözlüklerde gerçekleşecek ve bu gözlükler sayesinde asker diğer askerlerin konum ve durum bilgilerine ulaşacak.

Bu miğferlerde oluşturulan sistemle aynı zamanda asker ordunun sunucusuna bağlanıp saldırganlar için oluşturulmuş özel tatbikat ya da senaryolara ulaşabilecek. Bu bilgileri de diğer askerlerle paylaşacak.

Tanagram Partners bu teknolojinin önümüzdeki yıl profesyonel ordularda kullanılabileceğini öngörüyor. Bu teknolojinin iPhone'a uyarlanmasının ise 2011 yılını bulacağı söyleniyor.