Genel 06 ŞUBAT 2009 / 13:45

Zararlı yazılımların karnesi belli oldu

“Zararlı Yazılımlar Eğilimleri” raporu yayınlandı

“Zararlı Yazılımlar Eğilimleri” raporu yayınlandı


Güvenlik sektörü oyuncusu ESET’in malware (zararlı yazılım) raporlama ve takip sistemi olan ThreatSense.Net verileri kaynak alınarak her ay hazırlanan zararlı yazılım eğilimleri raporunun Ocak 2009 sayısı yayınlandı. ThreatSense.Net Ocak 2009 raporuna göre aylardır tehdit yaygınlığı sıralamasında en üst sırada yer alan ve özellikle çıkarılabilir disklerle yayılan AutoRun.Inf zararlı yazılımları grubu, yüzde 9,71 tespit oranı ile yine ilk sıradaki yerini korudu. AutoRun.inf zararlısının hemen ardından özellikle online oynanan oyunların şifrelerini çalmak için geliştirilmiş bir zararlı grubu olan Win32/PSW.OnLineGames yüzde 6,62 yaygınlık oranı ile takip ediyor. Bu ayın en çok dikkat çeken zararlı yazılımı ise Aralık ayında ciddi bir şekilde yaygınlığını arttıran Microsoft’un daha önce yaması çıkarılmış önemli bir güvenlik açığını kullanan Win32/Conficker oldu.Geçen aya göre etkinliği düşse de Win32/Conficker yaygınlık sıralamasında üçüncü durumda yer aldı.


2009’da sahte güvenlik yazılımları artacak , saldırılarda artış olacak


Rapora göre geçen yılın tamamında yeni ve ciddi bir tehdit olarak ortaya çıkan sahte güvenlik yazılımları (fake alert), kullanıcılar için tehdit olmaya devam edecek. 2009’da da bu yazılımlar artacak. Bu yazılımlar genel olarak kullanıcıları, aslında sahip olmadıkları bir takım özellikleri olduklarına inandırarak satın almalarını sağlıyor ve sisteme yerleştikten sonra da daha başka zararlı yazılımlar yüklemeye çalışıyorlar. Bu zararlı yazılımlarda elde edilen gelirlerin artması daha çok yayılacakları ve yeni türevlerinin çıkacağı öngörüsünü güçlendiriyor.Rapor ayrıca popüler web tarayıcılarını hedef alan saldırılarında da artış olacağını ortaya koyuyor. Diğer yandan Windows dışındaki Linux ve MacOSX gibi işletim sistemlerine saldırıların artacağı, sosyal mühendislik saldırılarının da yepyeni boyutlar kazanacağı maddeler halinde sıralanıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun