Genel 27 TEMMUZ 2009 / 11:41

Yüzünü göstermenin dakikası 10 kuruş

Avea, 3G hizmetleriyle ilgili stratejilerini ve tarifelerini hizmet devreye girmeden 2 gün önce açıkladı.

Avea, 3G hizmetleriyle ilgili stratejilerini ve tarifelerini hizmet devreye girmeden 2 gün önce açıkladı.


Avea, düzenlediği basın toplantısıyla 3G hizmetleri konusundaki servislerini de tarifelerini açıkladı. Avea'nın yeni CEO'su Erkan Akdemir'in yeni göreviyle ilk kez basının karşısına çıktığı toplantıya ayrıca Türk Telekom CEO'su Paul Doany de katıldı.


İlk sözü alan Doany, Türk Telekom Grubu'nun 2009'da 3G yatırımları hariç toplam 2 milyar dolar yatırım yapmayı hedefleyen dev bir şirket olduklarını belirtti. Doany, son dönemde grup içinde yakınsama stratejisinin üzerinde önemle durduklarını ve Avea'nın sunacağı 3G servislerinde de grubun gücünden faydalanacaklarını belirtti.


Doany'nin ardından söz alan Avea CEO'su Erkan Akdemir ise Avea'nın son 18 ayda 2,4 milyon abone kazandığını ve 617 bin net aboneyle numara taşımadan en kazançlı çıkan operatör olduğunu belirtti. Akdemir, ayrıca 2007 yılı ilk çeyrekte Vodafone Türkiye ile aralarındaki yüzde 69'luk gelir farkını 2009 yılı ikinci çeyreğinde sıfırladıklarını söyledi. Akdemir 3G'nin sadece görüntülü görüşme ve hızlı internet bağlantısından ibaret olmadığını, sağlık hizmetlerinden uzaktan eğitime kadar birçok alanda önemli uygulama potansiyelleri bulunduğunu aktardı. Akdemir, Türk Telekom ile birlikteliklerinin getirdiği avantajlara örnek olarak Avea abonelerinin TTNET WiFi noktalarından ücretsiz görüntülü görüşme yapabileceklerini söyledi.


Görüntülü konuşma ucuz veri pahalıAvea'nın açıkladığı tarifelerde görüntülü görüşmenin dakikası faturalı hatlar için tüm vergiler dahil 10 kuruş, kontörlü hatlar için 1 kontör olarak belirlendi. İlk 3 ay boyunca 3G'ye abone olanlar toplam 15 dakika görüntülü görüşmeden ücretsiz yararlanabilecekler.


Diğer yandan veri tarifeleri, 3G'nin ADSL'e rakip olabileceğini düşünenleri bir miktar hayal kırıklığına uğrattı. Avea'nın açıkladığı 3G tarifeleri, genel olarak mevcut veri tarifelerinin kapasitesinin artırılmasından ibaret. Örneğin:


- TV kanalları izledikçe öde sistemiyle veya ayda 5 TL'den başlayan fiyatlarla sunuluyor.


- Seç-izle içeriğinde içerik başına fiyat 3,5 TL'den veya 18 kontörden başlıyor. Bu sistemde haftalık abonelik seçeneği de olacak, ayrıca içerik cihaza indirilebilecek.


- Müzikindir ve Müzikçalar servisi 2009 yılı sonuna kadar Avea 3G aboneleri için ücretsiz olarak belirlenmiş.


- Avea 3G'nin görüntülü görüşme fikrinden yola çıkarak portföyüne Video Portal ve 3. Göz adlı iki servis daha eklemiş. Video Portal sayesinde görüntülü bir menü üzerinden bilgi edinebiliyorsunuz. 3. Göz ise baktığınız bir reklam panosundaki kısa numarayı tuşlayarak video eşliğinde reklamı yapılan ürünle ilgili daha geniş bilgi edinebilmenizi sağlıyor.


- 3 aylık kampanya süresi boyunca internet paketleri mevcut fiyatlardan, ancak daha yüksek kapasiteyle sunulacak. Aboneler cepte internet için; 100 MB'lik paketten 8 TL/49 kontör'e, 2GB'lik paketten ise 35 TL/199 kontöre faydalanabilecek.


- Yine bu kampanya süresince bilgisayardan mobil internete erişimde ise 35 TL'ye 1GB yerine 2GB, 55TL'ye ise 4 GB yerine 6GB kapasite sunulacak.


- İlk 3 ay içerisinde 12 ay boyunca Avea Internet Paketi'ne üye olan abonelere USB Modem ve ayda 600 dakika TTNET WiFi hediye edilecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun