Genel 05 EYLÜL 2008 / 14:17

Yürürken cep telefonları da şarj olacak

ABD’li şirket Motion2Energy, insan vücudunun hareketini, elektrik enerjisine çevirecek bir cihazla cep telefonlarının yürürken şarj edilmesi için bir proje yürütüyor.

ABD’li şirket Motion2Energy, insan vücudunun hareketini, elektrik enerjisine çevirecek bir cihazla cep telefonlarının yürürken şarj edilmesi için bir proje yürütüyor.


Motion2Energy (M2E) firmasının üzerinde çalıştığı cihaz, basit olarak elektrik üretmek için kinetik enerjiyi, bir başka deyişle insan vücudunun hareketini kullanıyor. Cihaz, bazı kol saati modellerindeki; merkezkaç kuvvetinin, saatin çalışmasına yetecek kadar düşük voltajda elektrik üretmesi için kullanılan bir mekanizmaya sahip olarak çalışıyor ve kemere  takılarak içindeki pilin dolması sağlanıyor.Bir kabloyla da cep telefonu, cihaza bağlanarak şarj  edilebiliyor.  Firma tarafından projenin tamamlanarak  cihazın piyasaya sürülmesi ile  kullanıcılar, telefonların pillerinin bitmesinden dolayı sıkıntıya girmeyecek. Ev, araba, iş yeri için ayrı şarj cihazı alınmasına gerek kalmayacağı için ekonomik katkı sağlanacak. Sistem, MP3 player gibi cihazların şarj edilmesinde de kullanılabilecek.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun