Genel 27 MAYIS 2010 / 13:44

Yunanistan krizi bilişime de sıçradı

Yunanistan'daki kriz bilişim sektörüne zor zamanlar yaşatıyor.

Yunanistan'daki kriz bilişim sektörüne zor zamanlar yaşatıyor.


Geçtiğimiz aylarda Yunanistan'da baş gösteren kriz, para piyasalarını da etkilemişti. Kriz, avronun dolar karşısında değer kaybetmesiyle de kendini hatırlatmıştı. Bu değer kaybı Avrupa'nın alım gücünü, dolayısıyla bilişim sektöründeki satışları olumsuz etkiledi.

Avronun zayıflamasıyla neredeyse tüm bilişim şirketlerinin hisseleri en az yüzde 10'luk değer kaybı yaşadı. AMD'nin hisse başına piyasa değeri neredeyse yüzde 20'lik düşüşle 9,97 dolardan 8,22 dolara geriledi. Intel'in hisse değeri de bir ayda 23,82 dolardan 20,7 dolara düştü.

Düşüş yaşayan bir diğer şirket de Nvidia oldu. Nvidia hisseleri 13,41 dolardan 12,75 dolara gerileyerek yüzde 5'lik bir değer kaybı yaşadı. Ancak yine de AMD ve Intel'e durumu iyi gözüküyor.

Bilişim sektörü hisseleri yavaş yavaş toparlansa da durağandan uzak görünüm yatırımcıları endişelendiriyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun