Genel 02 TEMMUZ 2010 / 11:10

Yüksek fatura derdi ortadan kalkıyor

AB'de yürürlüğe giren uygulamayla, veri dolaşımında kotaya yaklaşıldığında uyarı gelecek.

AB'de yürürlüğe giren uygulamayla, veri dolaşımında kotaya yaklaşıldığında uyarı gelecek.


Avrupa Birliği'nin başka ülkelerde cep telefonu ve bilgisayar kullanıcılarının kotalarını aşarak sürpriz faturalarla karşılaşmasını önleyecek düzenlemesi yürürlüğe girdi. Bundan sonra veri dolaşımında kotaya yaklaşıldığında kullanıcılar operatör tarafından bilgilendirilecek.

Özellikle başka ülkelerdeki uygulamalardan haberdar olmayan kullanıcılar kendi ülkesindeki gibi ücretlendirileceği zannederek kota aşımı nedeniyle yüksek faturalarla yüzleşmek zorunda kalıyordu. Kullanıcılara kotalarının yüzde 80'i dolduğunda bir uyarı mesajı gönderilmesi zorunlu hale geldi.

Bundan böyle operatörler başka bir Avrupa Birliği ülkesine ziyaret edildiğinde o ülkenin veri dolaşım bedellerini detaylarıyla anlatmak zorunda olacak. Ayrıca isteyen kullanıcılar için de belirlenen sınırda internet bağlantısı otomatik olarak kesilebilecek.

Daha bir Alman turist Fransa'daki gezisi sırasında film indirirken 46 bin avroluk (yaklaşık 90 bin TL) bir faturayla karşılaşmıştı. Benzer durumlar ülkemizde de yaşanıyor. Ülke içindeki kota aşımlarında karşılaşılabilecek olası şok faturalar için uyarı mesajlarının olması kullanıcıları memnun edecektir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun