Genel 03 NİSAN 2009 / 11:47

Yüksek Çözünürlük (HD) Dosyası: Bölüm 5

Bilgisayarım HD’li olsun lütfen!

Bilgisayarım HD’li olsun lütfen!


HD Dosyası'nın tamamının PDF'sini buraya tıklayıp indirebilirsiniz...HD desteği artık sadece televizyonlarda göz önünde tutulan bir özellik değil. Artık bilgisayarların da HD yeteneğine sahip olması bekleniyor.


FullHD monitör satın alırken kullanım alanına göre doğru boyutta ürün seçmenin önemli olduğunu vurgulayan Samsung Electronics Türkiye IT Satış ve Pazarlama Müdürü Barış Kestep, şu örnekle sözlerini sürdürüyor: “Monitörde TV izlemek isteyen ya da konsol bağlayarak oyun oynamak isteyen tüketici için 24-26 inç boyutlarında bir ürün seçmek uygulamadan alınan keyfi artıracaktır. Ürünün yüksek kontrast oranı, 5 ms ve altı tepki süresine sahip olması görüntünün daha akıcı ve canlı olmasını sağlayacaktır. Bunun dışında düşük güç tüketimi, uygun bağlantı seçenekleri ve hoparlör desteği olup olmadığı da dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. Tabii ki zevke uygun şık bir tasarım ürün kapalı durumdayken bile bakıldığında kullanıcıyı mutlu edecektir.”


Tam HD ürünlerin yüksek çözünürlük desteğiyle çok daha canlı ve gerçekçi görüntü kalitesi sunduğunu hatırlatan Kestep, aynı zamanda HDMI bağlantısıyla bağlantı kolaylığı sağladığını ifade etti. Kestep, “Bu özellikler, yüksek çözünürlük destekleyen monitörleri özellikle film ve oyun sever kullanıcılar için ideal ürün yapıyor” diyerek sözlerini noktaladı.


 


HD destekli ürünler tercih ediliyor


HD desteği sunan ürünlerin kullanıcılar açısından farklı ürün grupları da farklı etkilere neden olduğunu belirten MSI Marketing Departmanı Yetkilisi Gökalp Harman, “Üst seviye fiyat ve özellik taşıyan ürün ailelerinde, bu özellik tercih sebebi olmaktan çıkıyor. Daha düşük konfigürasyonlu; özellikle netbook ya da hafif dizüstü bilgisayar ürün ailelerinde önemli bir satın alma kriterine dönüşüyor” dedi.


Bir ürünün HD tipi bir içeriği oynatabilmesi, farklı bir medya ya da cihaza aktarabilmeye olanak tanıması, bu ürünün güncel teknolojiyi taşıdığını gösteriyor. Dolayısıyla bu ürünlerin kullanıcıda güven oluşturduğunu belirten Harman, bu nedenle kullanıcının HD deneyimini şimdiye kadar yaşamamış olsa da bir tercih sebebi olarak bu teknolojiyi ürünlerde aradığını belirtti. Harman sözlerini şöyle sürdürdü: “MSI yeni nesil grafik kartlarını ve yeni nesil giriş seviyesi dizüstü bilgisayarlarını, yüksek çözünürlüklü içeriği oynatmak amacıyla ek yazılım desteği sağlıyor. Performans gereksinimlerini HD özellikli içeriğe yetecek şekilde tasarlıyor. Özellikle eğlenceye yönelik olarak tasarlanan dizüstü bilgisayar serilerimizde yüksek çözünürlüklü sesin çözümlenmesi ve yeni üretilmesi için Dolby sertifikasyonu kullanılarak, müşterilerimize doyurucu bir HD içerik deneyimi sağlamaya çalışıyoruz.” HD yetenekli bilgisayarların taşıdığı yüksek işlemci ve grafik kartı gücünün HD tipi içeriğin gösterilmesi haricinde; bu içeriğin işlenmesi, oluşturulması olanaklarını sağladığını hatırlatan Harman, şunları aktardı: “HD yetenekli bir dizüstü bilgisayar, ürettiği HD içeriği kolayca bir TV ya da bir TV sinyali işleyen yayın masasına aktarabiliyor. Ayrıca sağlanan yüksek işlemci gücü ve grafik altyapı desteği sayesinde, üç boyutlu uygulamalar gibi yüksek kaynak gereksinimi olan programların da sorunsuz çalıştırılabiliyor. MSI olarak sadece taşınabilir bilgisayarlarımızda değil; ‘barebone’lardan, anakartlarımıza kadar pek çok ürün ailesinde HD tipi içeriğin oynatılabileceği ve işlenebileceği tasarımlar yapıyoruz.  HD için gerekli bileşenler yüksek kalite ve yüksek performans gerektirdiklerinden, kullanıcılarımız bu konuda henüz HD içeriği deneyimlememiş olsa da yükselen kalite ve artan performansla ödedikleri değerin karşılığını daha çok alıyor.”


HD yetenekli ürünlerin HD video kurgulama yazılımları, HD çözünürlüğündeki arabirim tasarımları ve yüksek çözünürlüklü ses işleme gibi olanaklar sunabildiğini belirten Harman, “Bu ürünlerin daha fazla depolama alanı göz önünde bulundurularak yapılan tasarımları, bir son kullanıcının daha yüksek kapasitede depolama üniteleri ya da birkaç yıl önce giriş seviyesi sunucularda dahi bulunmayan disk yönetim özelliklerine kavuşmasını da sağlıyor” dedi.


 


Görüntüde kaliteli net sonuç


HD standartı TV yayınında çok daha net ve detaylı görüntü kalitesi anlamına geliyor. Tam HD (1080p) görüntü standardının piksel sayısının artmasıyla çok daha net ve keskin görüntü kalitesi sağladığını belirten TNB Bilgisayar ve Görüntü Sistemleri Ürün Grup Müdürü ve Eğitim Müdürü Korhan Oray, kullanım konuusnda şu bilgileri verdi: “Tam HD televizyondan gerçek anlamda faydalanabilmek için PS3, Xbox360 oyun konsolları, Blu-Ray ya da HD DVD oynatıcısı gibi cihazlara sahip olunması gerekiyor. Tam HD standardı aynı zamanda ses kalitesini de üst seviyeye taşıdığından, hoparlör kalitesi üst düzeyde bir model ya da ayrı bir ses sistemi tercih edilmesinde fayda var. Daha yüksek kalite için cihaz üzerindeki HDMI standardının ve kablosunun 1.3 sürümü olması fark yaratacaktır. Panel boyutunun da izleme mesafesine göre seçilmesi çok önemlidir. Bu detay, üründen daha fazla memnun kalıp kalmayacağımızı belirliyor. Cihazın 100 Hz görüntü tazeleme hızı teknolojisine sahip olması, görüntü işlemcisi ve yazılımının yüksek olması, daha da iyi bir görüntü kalitesinin yakalanmasını sağlayacaktır.” 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun