Genel 02 NİSAN 2009 / 09:04

Yüksek Çözünürlük (HD) Dosyası: Bölüm 4

HD görüntü kalitesi ile DVD oynatıcılar yerini yavaş yavaş HD oynatıcılara bırakacak.

HD görüntü kalitesi ile DVD oynatıcılar yerini yavaş yavaş HD oynatıcılara bırakacak.


HD Dosyası'nın tamamının PDF'sini buraya tıklayıp indirebilirsiniz...Yüksek çözünürlüklü görüntüleri izlemek isteyenlerin sayısı her geçen gün artarken bu teknolojinin getirdiği avantajlar da tercihte etkili oluyor. Ancak yaygınlaşmada kilit nokta ise yüksek kalan fiyatlar ekseninde yaşanıyor.


Henüz ilgi ile doğru orantılı satış yokEnkay Group Elektronik Servis Müdür Yardımcısı Halil Yılmaz'a göre tüketiciler HD teknolojisi ile yakından ilgili. Ancak bu ilgiyle doğru orantılı bir satış sözkonusu değil. Yılmaz, bu noktada tüketicilerin Blu-ray teknolojisinden, ve avantajlardan haberdar olsalar da alım gücüyle ilgili sorunlarla karşılaştığını belirtti. Bunda Türkiye'deki HD oynatıcıların fiyatlarının henüz yüksek kalmasının etkili olduğunu ifade eden Yılmaz, "HD oynatıcıların fiyatlarının düşmesi ve de HD kalitesindeki ürünlerin fiyatlarının daha makul seviyelere gelmesiyle mevcut ilginin satışa da etki edeceğini düşünüyoruz" diye konuştu. SFRKD Elektronik Satış Temsilcisi Murat Özarslan'a göre ise tüketicilerin HD oynatıcılara olan ilgisi açıkça yeni yeni başlamış durumda. İlk furyada öncelikli olarak HD TV'ler ilgi toplarken artık herkesin HD kaynakların yaygınlaşması ve ucuzlaması sayesinde HD TV'lerin tüm evlere girmeye başladığını belirten Özarslan, HD formatındaki standartların oluşmaya başladığına dikkat çekti. Özarslan bunun sonucunda ise tüm markaların bir an önce ekonomik HD oynatıcıları ya üretir hale geldi ya da kısa vadeli üretim planına aldığını dile getirdi.


Dijital içeriğin hızla büyümesine paralel olarak, dünyada her geçen gün daha fazla insanın internetten müzik, film ve video indiriyor, dijital fotoğraf çektiğine dikkat çeken Seagate Ülke Müdürü İpek Bınyıldız da, tüketiciler için bunların paylaşımının önem kazandığını vurguladı. Binyıldız'a göre ise HD kalitesi ile ilgili önemli itici güç tüketicilerin yeni teknolojik ürünlerini kullanarak dijital içeriklerini aileleriyle ve arkadaşlarıyla oturma odalarının rahatlığında paylaşmak istemesi oldu.


HD oynatıcılarla ile siyah beyazdan renkli günlere geçisi yaşayacağız


Sektör temsilcilerine göre, HD kalitesinin kullanımının giderek arttığı bir dünyada fiyatların makul seviyerele gelmesi beraberinde HD oynatıcılar da DVD oynatıcıların yerini alacak. Enkay Group Elektronik Servis Müdür Yardımcısı Halil Yılmaz da, HD oynatıcıların, evinde gerçek sinema keyfi isteyen kullanıcıların olmazsa olmazı olacak ürünler arasında yer alacağı görüşünü taşıyor. Evinde gerçek sinema keyfi yaşamak isteyen bir tüketicinin muhakkak ki büyük ekran bir panel TV ve bu panel TV'den maksimum düzeyde faydalanabilmek için HD oynatıcı almak zorunda olacağını belirten Yılmaz, "Dolayısıyla DVD oynatıcıların yerini HD oynatıcılar almaya başlamıştır çünkü DVD'lerin sunduğu görüntü kalitesi yeni nesil panel TV'ler için yeterli değildir. Hem HD oynatıcıların hem de HD içerikli ürünlerin fiyatlarının biraz daha aşağıya gelmesi ile HD oynatıcılar çok daha yaygın olarak kullanılacaktır" dedi. SFRKD Elektronik Satış Temsilcisi Murat Özarslan ise DVD'den HD'ye doğru olan geçişi siyah beyazdan renkli TV'ye geçiş dönemine benzetiyor. Bir format ne kadar yaygınlaşır ise yeni standardı onun oluşturacağını ifade eden Özarslan, "HD yeni standardımız olduktan sonra da artık kimse normal TV yada oynatıcıları aramayacak. Şu anda siyah beyaz ürünleri kimsenin hatırlamadığı gibi" diye konuştu.


Seagate Ülke Müdürü İpek Bınyıldız da Segate olarak bu potansiyeli gördüklerini ve FreeAgent Theater HD medya oynatıcısını pazara sunduklarını ifade etti. Binyıldız bu oynatıcılar sayesinde kullanıcıların, sevdikleri tüm filmleri, fotoğrafları ve videoları harici disklerine depolayarak, yeni medya oynatıcısını da televizyonlarına bağlayarak, FreeAgent Go'yu veya diğer harici disklerini takıp içeriklerini oturma odalarında HD kalitesiyle izleme keyfini yaşayabileceklerini dile getirdi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun