Genel 01 NİSAN 2009 / 10:45

Yüksek Çözünürlük (HD) Dosyası: Bölüm 3

Yüksek çözünürlüklü görüntüleri izlemek için muhakkak ki bunları gösterebilecek bir cihaza ihtiyacınız var.

Yüksek çözünürlüklü görüntüleri izlemek için muhakkak ki bunları gösterebilecek bir cihaza ihtiyacınız var.


HD Dosyası'nın tamamının PDF'sini buraya tıklayıp indirebilirsiniz...Yüksek çözünürlüklü görüntüleri izlemek için muhakkak ki bunları gösterebilecek bir cihaza ihtiyacınız var. Düz panel televizyonlar ve ev sinema projektörlerinin son dönem modellerinin büyük bir bölümü artık HD desteği ile birlikte geliyor. İyi de videoları yüksek çözünürlüklü izlemek için evimizdeki eski dostumuz televizyonları değiştirmeye değer mi? Kesinlikle değer… HD görüntü kalitesi izleme keyfini artırıyorHD görüntü kalitesinin daha ince detay, canlı renkler ve yüksek netlik içerdiğinden, izleme zevkini de beraberinde getirdiğine değinen Toshiba Ürün Grup Müdürü ve Eğitim Müdürü Korhan Oray, evimizde kullandığımız multimedya cihazlarının mümkün olduğunca yüksek seviyede duyu ve göz zevkimize hitap etmesini istediğimizden, HD görüntü kalitesinin bu yöndeki beklentileri karşıladığını söyledi. Oray, kullanıcıya büyük keyif sağlayan bu teknolojinin Toshiba ürünlerinde en çok tercih edilen ürün gamında yer aldığını kaydederken, ayrıntıya meraklı kullanıcılara seyir özgürlüğü de getiren HD teknolojisinin özellikle oyun meraklılarının oyun zevkini üst boyuta taşıdığını ifade etti.


Enkay Group Elektronik Servis Müdür Yardımcısı L. Halil Yılmaz’a göre, HD görüntü kalitesi izleyiciye, her şeyin başında daha çok detay veriyor. Artan detay da izleyicideki izleme keyfini artırıyor. Yılmaz, daha büyük ekranların ve bu ekranlardan verilen daha detaylı görüntülerin, gitgide daha gerçekçi olduğunu, dolayısıyla HD bir film izlerken evde gerçek sinema keyfi alındığını ve HD bir futbol maçını izlerken evde stadyum atmosferi oluştuğunu dile getirdi.


HDTV ile PAL TV yayınlarının 5 katı daha fazla şekilde resim kalitesine ulaşabildiğini,  standart resim formatının artık 4:3'ten 16:9'a taşındığını ve bu formatın sadece dijital olarak alınabildiğini anımsatan Özel Bilgi İşlem Genel Müdür Yardımcısı Özen Erol, bunun sonucunda da ortaya yüksek kontrastta daha detaylı ve kaliteli bir görüntü çıktığını söyledi. Erol, sözlerini şöyle sürdürdü: “Görüntü ne kadar geniş bir yüzeye yayılırsa televizyona gelen yayının kalitesindeki farklar o kadar gözle görülebilir. Ev kullanımı için iki adet HDTV çeşidi bulunmakta, bunlar 720p ve 1080i 'dir. HDTV 720p, 1280 x 720 büyüklüğünde resmi yayın olarak televizyonunuza gönderir. 1080i ise 1920 x 1080 büyüklüğünde resim büyüklüğüne sahiptir. Görüldüğü gibi HDTV bu rakamlar ile normal bir televizyon yayının kimi zaman 2 kimi zaman 5 katı genişliğe ulaşabiliyor.”


Crea Bilişim Teknolojileri Ürün Müdürü Özgür Bayrak ise, HD görüntü deneyiminde görüntü kalitesi yaratan en önemli iki özellik keskinlik ve derinliği gösterdi. Ekrandaki piksellerin aralığındaki boşluğun HD Ready ürünlere göre çok daha az olmasının, cm2 başına kullanılan daha fazla piksel ve ekrana daha fazla görüntü ile ilgili bilgi aktarılmasının, detayların daha belirgin olmasını sağladığını ve doğal olarak resimin netlik ve keskinlik kazandığını anlatan Bayrak, resimde derinliğin sağlanmasının ise piksellerin sıklığından meydana geldiğini ifade etti. Bayrak, “Ekranda her piksele ayrı renk verilebildiği için renk geçişleri daha iyidir.Böylece, insan teni ve çok renk içeren nesnelerin daha doğal görünmesini sağlar. Bu iki özellik sayesinde resimlerin kalitesi belirgin bir şekilde yükselir. Bu da son kullanıcıları bugüne kadar görmedikleri üstün kalite ile TV seyir zevki verir. Detayların gözükmesi ve renk doğallı gerçeğe yakın bir resim sağlamakta” şeklinde konuştu.Full HD alırken nelere dikkat edilmeli?Özel Bilgi İşlem Genel Müdür Yardımcısı Özen Erol, “Cihaz satın alırken üzerinde HD-ready logosu olup olmadığına dikkat edilmeli. Piyasada satılan birçok Projeksiyon, LCD monitör ya da TV, plazma TV cihazları artık HDTV uyumlu. Ancak satın alırken yine de üzerindeki logoya dikkat edilmeli” diyor. Erol, HD-ready logosuna sahip bir cihazın HDTV yayınlarındaki resimlerde en az 720P ve 1080P noktayı alması gerektiğine, DVI ya da HDMI çıkışlarına ve HDCP içerik koruma güvenlik yeteneklerine sahip olması gerektiğine dikkat çekiyor.


Crea Bilişim Teknolojileri Ürün Müdürü Özgür Bayrak, Full HD panellerin şu anda piyasadaki en yüksek çözünürlüğü veren ürünler olduğunu anımsatırken, Full HD standartlarına sahip panellerin birbirlerinden kontrast oranı ve özellikle bağlantı sayıları ile ayrıldığını söyledi. “Eğer ürün Full HD özelliklere sahip ise yüksek kontrastlı ürünleri tercih etmeniz, renkleri ve detayları daha canlı görmenizi sağlayacaktır. Bunun yanında bir çok cihazı (DVD player, Playstation, Uydu Receiver, Ses Sistemi) bağlayabileceğiniz çok sayıda HDMI, Scart, Companent girişi olması size avantaj sağlayacaktır” diyen Bayrak, “Bütün bunların ötesinde görsel olarak üründen alacağınız tatmin ön planda. Bu sebeple, eğer imkanınız varsa karşılaştırdığınız iki ürünü yan yana izleyerek sizi tatmin eden görüntüyü veren cihazı seçmeniz özellikle tavsiye edilir” dedi.


HD’nin, Standart TV yayınlarına göre 4 kat daha fazla netlik ve detay sunduğunu anlatan Toshiba Ürün Grup Müdürü ve Eğitim Müdürü Korhan Oray, Full HD (1080p) görüntü standardının ise, piksel sayısının artmasıyla birlikte çok daha net, keskin ve berrak bir görüntü kalitesi sağladığına değindi. Oray’a göre, Full HD televizyondan gerçek anlamda faydalanabilmek için PS3, Xbox360 oyun konsolları, Blu-Ray ya da HD-DVD oynatıcısı gibi cihazlara sahip olunması gerekiyor. Oray, bu konuda şunları söyledi: “Full HD standardı aynı zamanda ses kalitesini de üst seviyeye taşıdığından, hoparlör kalitesi üst düzeyde bir model ya da ayrı bir ses sistemi tercih edilmesinde fayda var. Daha yüksek kalite için cihaz üzerindeki HDMI standardının ve kablosunun 1.3 versiyonu olması fark yaratacak. Panel boyutunun da izleme mesafesine göre seçilmesi çok önemli. Bu detay, üründen daha fazla memnun kalıp kalmayacağımızı belirler. Cihazın 100 Hz görüntü tazeleme hızı teknolojisine sahip olması, görüntü işlemcisi ve yazılımının yüksek olması, daha da iyi bir görüntü kalitesinin yakalanmasını sağlayacak” dedi.


Enkay Group Elektronik Servis Müdür. Yardımcısı L. Halil Yılmaz’a göre ise, ülkemizde şu an ağırlıklı olarak izlenen kanalların SD denilen standart çözünürlükte yayın yapmasından dolayı, günümüzde full HD (1080p) bir TV alan tüketicinin en çok izleyeceği yayınların standart çözünürlükteki yayınlar. Doğal olarak da alınacak bir TV'nin SD yayınlarda göstereceği performans da kesinlikle görülmeli. Yılmaz, bunun dışında üreticilerin verdiği kontrast oranı gibi sayısal değerlere göre değerlendirme yapmaktansa TV'lerin verdiği görüntü performansına bakmak ve değerlendirmeyi buna göre yapmanın daha akıllıca olacağını düşünüyor. Yılmaz, “Çünkü bu sayısal değerler yanıltıcı olabiliyor. Ayrıca gereksiz yere büyük ekran tercih edilmemeli. Burada kullanıcının tercihleri belirleyici. Ama 2 metre uzaklıktan 52" bir TV'yi izlemek güzel bir tercih değil. 42" bir panel TV'nin 2 metre uzaklıktan izlerken verdiği görüntünün kalitesi 52" bir panel TV'ninkinden şüphesiz daha iyidir” diyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun