Genel 31 MART 2009 / 07:56

Yüksek Çözünürlük (HD) Dosyası: Bölüm 2

Yüksek çözünürlüklü video içeriğine artık bir çok farklı kaynaktan ulaşılabiliyor.

Yüksek çözünürlüklü video içeriğine artık bir çok farklı kaynaktan ulaşılabiliyor.


HD Dosyası'nın tamamının PDF'sini buraya tıklayıp indirebilirsiniz...Yüksek çözünürlüklü video içeriğine artık bir çok farklı kaynaktan ulaşılabiliyor. Dijital karasal yayınlar, uydu yayınları ve uydu üzerinden hizmet veren dijital platformlar, dijital kablo yayıncılığı, yüksek çözünürlüklü diskler, son kuşak video oyun konsolları ve internet seçenekleri her tipteki kullanıcıyı yüksek çözünürlüklü video ile buluşturmuş durumda. Bu seçkiye yakında IPTV de eklenecek.


Optik disk standardı Blu-ray, bundan bir-iki yıl öncesine kadar HD-DVD formatı ile yüksek çözünürlük için standart medya olmak üzere ciddi bir yarış halindeydi. Ancak HD-DVD'nin ve HD-DVD üreticiliernin yarıştan çekilmesiyle beraber Blu-ray diskler günümüzün standart HD medyumu haline geldiler. Saatlerce HD içeriği kaydetmeye olanak veren yüksek kapasiteleri de Blu-ray'i bu işin standardı haline getirdi.


HD televizyon yayınlarıYayıncılık tarafında da yüksek çözünürlükle ilgili ciddi bir gelişme yaşanıyor. Bir çok dizi HD formatında çekilmeye başladı, spor yayınlarının çoğunda yüksek çözünürlük bir standart olma yönünde ilerliyor; izleyiciler de, özellikle HD görüntüleme çözümlerinin yani FullHD düz panel televizyon ve projektörlerin fiyatlarının da ha da erişilebilir hale gelmesiyle beraber, televizyon yayınlarında HD'yi tercih etmeye başladılar.


Digiturk Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Berkman, kullanıcıların HD içeriği tercih etmeleri için birçok nedenleri olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Sadece Türkiye'de milyonlarca HD uyumlu TV satıldı ancak yüksek çözünürlüklü yayın olmadan, televizyonların bu en önemli özelliği kullanılamıyor.H D teknolojisi, TV yayıncılığında izleyicilerin evine kaliteli görüntü ve sesi iletmenin son noktasıdır. HD'deki 4 kata kadar daha iyi görüntü ve ses kalitesiyle tüm hareket ayrıntılarını yakalayabilirsiniz. Bu keyfi bir kere yaşayan izleyiciler, görüntünün canlılığına kendilerini kaptıracaklar, HD görüntü ve 5+1 Dolby Digital ses kalitesiyle bambaşka bir deneyimin tadını çıkartacaklar."


Digiturk üyelerinin HD yayınlara gösterdikleri ilgiden son derece mutlu olduklarını da belirten Berkman, iu anda platformlarında beş HD kanalın yayında olduğunu vurguluyor: "İzleyiciler, futbol, basketbol gibi spor müsabakalarını tribündeymişçesine net izliyor. Moviemax'deki filmleri sinemada izlermişçesine keyfini çıkarıyor. Belgeselleri ise adeta doğanın içindeymiş gibi canlı izlemenin tadına varıyorlar."


Digiturk'ün yanı sıra Türkiye ‘de hali hazırda D-SMART ve Türksat'ın kablolu yayın üzerinden başlattığı Teledünya platformlarında da HD kanallar yer alıyor. Ayrıca Ağustos'ta hizmet vermeye başlayacağını duyuran TTnet'in IPTV servislerinde de HD yayınlar yer alacak.


Diğer seçeneklerHD televizyon yayınlarının dışında izleyicilerin yüksek çözünürlü içeriğe erişmesinin en kolay bir diğer yolu Blu-ray disklere yönelmek. Şu anda Türkiye'de farklı şirketler tarafından piyasaya sürülmüş olan Blu-ray sinema filmi, belgesel ve konserlerin hatırı sayılır adetlere eriştiğini ve her zevke hitap edebilecek türde Blu-ray seçenekleri olduğunu söylemek gerekiyor. Sadece halen Blu-ray disk fiyatları biraz pahalı. Ancak o da bu keyif için değer diye düşünülebilir.


Son olarak, izleyicilerin yüksek çözünürlüklü içeriğe erişebilecekleri bir diğer kanal ise internet. İnternet üzerinde hizmet veren video paylaşım ve talep üzerine video (video-on-demand) siteleri de birçok HD videoya evsahipliği yapıyor.


Yarın: HD görüntüleme üniteleri, televizyonlar, projektörler, HD medya kutuları...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun