Genel 22 ARALIK 2008 / 11:56

YouTube'da videolarda yaprak dökümü

Warner Music'in sağladığı içerikler YouTube'dan kaldırılacak.

Warner Music'in sağladığı içerikler YouTube'dan kaldırılacak.


Warner Music Group, YouTube ile sözleşme görüşmelerinden sonuç alamadı. Şirket online video paylaşım sitesinden kendi sanatçılarına ait videolarını kaldırmasını istedi. Bu talep Warner Music’e kayıtlı sanatçıları ve Warner Music kayıt bandrollerinde olmayan yüzlerce sanatçının bulunduğu Warner/Chappell biriminin yayınladığı şarkıları kapsıyor. Dolayısıyla binlerce video klibin YouTube’dan silinmesi söz konusu.


Warner, YouTube’un devasa ziyaretçi kitlesiyle oluşan ciro potansiyelinden daha büyük bir dilim istiyor. Zira sitenin Ekim ayı itibariyle sadece ABD’de bile 100 milyon takipçisi olduğu belirtiliyor. Anlaşmazlığın asıl nedeninin bu olduğu söyleniyor. Warner gerekçesini: "Sanatçı, söz yazarı, bandrol ve yayıncıların sağladığı değerlere uygun düşmeyen, örtüşmeyen şartları kabul edemeyiz” şeklinde belirtti.


Red Hot Chili Peppers, rapçi T.I. gibi popüler müzik grupları ve sanatçılara ev sahipliği yapan Warner Music, 2006’da YouTube’la anlaşma görüşmeleri yapan ilk büyük medya şirketiydi. Görüşmeler sonucunda Warner, Universal Music ve Sony Music şirketlerinin her biri YouTube’dan küçük hisseler almış, Google‘ın YouTube'u satın alma işlemleri tamamlandığında kar etmişlerdi.


Warner Music’e yakın uzmanlardan alınan bilgiye göre ünlü müzik şirketi, görüntülenen video ve ilgili reklamlar başına YouTube'dan gerekenden çok daha düşük bir ücret alıyor. YouTube konu hakkında yorum yapmamayı tercih ediyor.


YouTube içerik ortaklarına, ki buna TV ve film şirketleri de dahil, makul bir ödeme yapmak için uğraşırken, bu talepler şirketi zor durumda bırakabilir. Dünya çapındaki milyonlarca videonun akışını sağlamak için gereken yatırım ödemeleri de cabası.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun