Genel 19 OCAK 2016 / 17:47

YouTube’dan Pakistan’a özel sürüm

Yaklaşık üç yıl önce, İslam dinini küçük düşüren videolar olduğu gerekçesiyle Pakistan YouTube’u yasaklamıştı. Bugün yapılan bir açıklama ile bu yasağın kaldırıldığı duyuruldu.

Yasağın kaldırılmasının gerekçesi ise YouTube’un Pakistan’a özel sürümünün hayata geçirilmesi. Fakat bu yasağın kaldırılması daha doğrusu Pakistan’a özel bir sürümün hayata geçirilmesi Pakistan’daki bazı eylemciler tarafından hoş karşılanmadı. Bu eylemciler Pakistan hükümetinin ülkeye özel sunulan sürümdeki içeriği filtreleyip filtrelemediği konusunda bilgi sahibi olmak istiyorlar. Diğer bir istekleri ise Google ve Pakistan hükümeti arasındaki anlaşma şartlarının şeffaf olması. Yani hangi şartlar altında anlaşıldı bunu bilmek istiyorlar. Elbette Google ya da YouTube yetkililerinden konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

2012 yılında YouTube'daki videolardan dolayı Pakistan'da birçok protesto gösterisi yapılmış ve Amerikan bayrakları yakılmıştı. Pakistan Telekomünikasyon Şirketi ise Facebook sayfasında “YouTube Hoş Geldin” mesajı ile yasağın kalktığını duyurdu. Dolayısıyla 2012 yılından beri süren yasak kalkmış oldu. Ama genel YouTube içeriğinin ne kadarlık bölümüne Pakistan’dan erişilemiyor bunu henüz bilmenin imkanı yok. YouTube geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de de yasaklanmış ve bir süre boyunca alternatif erişim yöntemleri kullanmadan erişilememişti.  
ETİKETLER : youtube pakistan yasak
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun