Genel 31 ARALIK 2010 / 11:37

Yılın son ödülleri sahiplerini buldu

TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri dağıtıldı.

TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri dağıtıldı.


Türk Elektronik Sanayileri Derneği (TESİD) tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen "TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri", Kadir Has Üniversitesi'nde düzenlenen tören ile sahiplerini buldu.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan TESİD Yönetim Kurulu Başkanı C. Müjdat Altay, " Ülkemizde son beş yıl içinde teknoloji alanında son derece önemli kararlar alındı. Yayınlanan Vizyon 2023 belgesinde Türkiye'nin bir teknoloji ülkesi olarak refah toplumuna ulaşacağının altı çizildi. Bu paralelde hazırlanan 9. Kalkınma Planı, hükümet programları, Devlet Kurumlarının stratejik planları gibi tüm orta ve uzun vadeli planlarda Teknoloji, ArGe, Yenilikçilik ve Bilişim öncelikli olarak yer aldı. İlgili mevzuat bu doğrultuda şekillendi ve şekillenmeye devam ediyor. Bunlar çok sevindirici gelişmeler" dedi.

Türkiye'de Gayri Safi Yurtiçi ArGe harcamasının bir önceki yıla göre % 17,3 artarak 8.087 Milyon TL olarak gerçekleştiğini belirten Altay, teknoloji yoğun bir yapısı olan elektronik sektöründe rekabeti sürdürebilmenin başka bir yolu olmadığına dikkat çekti. 2009 yılında sektörün ArGe'ye 200 Milyon Dolar harcadığına değinen Altay, cironun %2'sini oluşturan bu rakamın ülke ortalamasının bir hayli üstünde olmasına rağmen yine de yeterli olmadığının ve her geçen gün daha fazla ArGe çalışması yapılmasının gerekliliğinin altını çizdi. Altay , elektronik sektörünün diğer tüm sektörleri geliştiren, verimlilik artışını sağlayan lokomotif bir sanayi olduğunu ve 2009 yılında sektörün 10 Milyar Dolar üretim ve 5 Milyar Dolar dışsatım gerçekleştirdiğini söyledi.

Ana sponsorluğunu Türk Telekom'un üstlendiği "TESİD 2010 Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri"nin destekleyicileri ise Aselsan, Havelsan, Netaş, Turkcell, TTGV ve Vodafone oldu.

ÖDÜLLERİN SAHİPLERİ:

Türk Telekom Jüri Özel Ödülü:

• Aselsan / Yazılım Tabanlı Telsizler

Savunma Sanayi Müsteşarlığı Jüri Özel Ödülü:

• Ay Yazılım / Rasadi Yöntemli Meteoroloji Sistemi

KOBİ Dalında

• KOBİ dalında Yaratıcı Fikir ÖdülüMikrosay / Metan Gaz Kuyuları Kontrol Bilgisayarı • KOBİ dalında Yenilikçi Ürün Ödülü Eta / Deniz Ataletsel Navigasyon Sistemi Bağlantı Arayüz Birimi KOBİ dalında Yenilikçiliğin Ticarileştirilmesi Ödülü• Canovate / Troy Fiber Optik Transmisyon / Erişim Çatısı

Büyük Firma Dalında

• Büyük Firma dalında Yaratıcı Fikir ÖdülüTurkcell Teknoloji / Arttırılmış Gerçeklik

• Büyük Firma dalında Yenilikçi Ürün Ödülü• Argela / Yeni Nesil Yakınsamalı Kablosuz Ev İletişim Merkezi

• Büyük Firma dalında Ürün Geliştirme Süreci Ödülü• Vestel Beyaz Eşya / Twinjet Çamaşır Makinası

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun