Genel 16 ARALIK 2009 / 13:29

Yılın en çok saldırıya uğrayan yazılımı: Adobe

Microsoft siber saldırılarda yerini Adobe'a bıraktı.

Microsoft siber saldırılarda yerini Adobe'a bıraktı.


Bu on yılın başında, Microsoft evrensel olarak kullanılan bir yazılım olarak siber suçluların rüyalarını süslerdi. Ancak bir yazılım devi olarak yavaş yavaş güvenlik kusurlarını bitirdiği için bilgisayar korsanları çok fazla kırılganlığı olan diğer bir sağlayıcıyı keşfettiler: Adobe.

Verisign'ın hata bulma bölümü iDefense'e göre, Adobe Reader yazılımında siber güvenlik araştırmacıları ve bilgisayar korsanları tarafından bu yıl 45 hata bulundu.

Forbes dergisi, Tipping Point, iDefense ve Qualys gibi güvenlik firmalarına hâlâ bazı hataları ve eksiklikleri olan yazılım programlarını sorduğunda herkes Adobe Reader'i gösterdi. Microsoft Office'den 10 kat daha fazla saldırı ihtimali olduğu söylenen Adobe Reader, son zamanlara kadar Firefox ve Internet Explorer gibi tarayıcılardan daha az inceleme aldı.

Mayıs ayında Adobe, Reader için Microsoft'un düzenli yazılım güncellemeleri modelini takip ederek üç aylık bir yama döngüsü oluşturdu. Adobe Teknoloji Şefi Kevin Lynch, şirketin hatalarını keşfetmek için daha hızlı yanıt ve daha güvenli gelişmelere odaklandığını ve bu süreçteiç güvenlik takımlarını da yenilediğini açıkladı.