Genel 27 ARALIK 2009 / 08:20

Yılbaşı ağacında kuşlar değil renkler şakıyor

Dangerous Prototypes'in yılbaşı ağacı, Twitter'dan gönderdiğiniz renklerle aydınlanıyor.

Dangerous Prototypes'in yılbaşı ağacı, Twitter'dan gönderdiğiniz renklerle aydınlanıyor.


Özünde 140 karakterlik mesajları sağa sola taşımaktan başka bir işe yaramıyormuş gibi görünen Twitter'ın bu güne kadar birçok farklı kullanım şekline rastladık. Bu platformu kullanarak kitap yazanlar, dizi çevirenler, hatta 140 karaktere yemek tarifi sığdıranlar bile oldu. Ama sanırım şimdiye kadar kimse Dangerous Prototypes'in yaptığı gibi bir işe girişmemişti.

Olay şu: Dangerous Prototypes bir yılbaşı ağacı tasarlamış ve bunu da Twitter'a bağlamış. Ağacın etrafındaki ışıklar, rengini Twitter kullanıcılarının gönderdiği mesajlardan alıyor. Bunun için Twitter hesabınızdan @tweet_tree kullanıcısına renk kodunu içeren bir mesaj göndermeniz yeterli. Ağaç 6 haneli onaltılık renk kodlarını algılayabilmenin yanında (FF0000 gibi), red (kırmızı), orange (turuncu), yellow (sarı), green (yeşil), blue (mavi) ve purple (mor) komutlarını da anlıyor. Hatta renklerin arasına bir virgül koyarak birden fazla rengin karışımından oluşan renkleri de gönderebiliyorsunuz.

Canlı video yayını yoğun ilgi nedeniyle sık sık kesintiye uğrasa da, projenin detaylarını http://dangerousprototypes.com/2009/12/18/web-platform-twitter-controlled-christmas-tree adresinde bulabilirsiniz.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun