Genel 04 ŞUBAT 2010 / 07:38

Yılan robot korkuturken kurtaracak

Kurtarma çalışmalarında kullanılması planlanan robot, iki ayrı sürümle piyasaya çıkacak.

Kurtarma çalışmalarında kullanılması planlanan robot, iki ayrı sürümle piyasaya çıkacak.


 

Michigan Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirilen yılan robot gün yüzüne çıktı. Üzerinde halen çalışılan bu robot yedi parçadan oluşuyor. Yılan gibi hareket eden ve özellikle zor şartlarda hareket edecek şekilde tasarlanan Omnitread adlı robot, deprem ve yangın gibi zor şartlardaki kurtarma operasyonlarında ekiplere yardımcı olacak.

20 santim ve 10 santim olarak iki ayrı boyda üretilecek olan robot bedeninin yarısını yerden kaldırabiliyor, büyük nesnelerin üzerinden geçebiliyor. Kurtarma işlemlerinde ve zor koşullarda kullanılması planlanan robot görünüşü itibariyle de oldukça dikkat çekiyor. Büyük ihtimalle bununla ilk karşılaşan kazazedeler, kendilerini kurtarmaya geldiğini anlamadan önce küçük bir şok yaşayacak.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun