Genel 17 HAZİRAN 2010 / 07:33

"Yeşil devrim için daha akıllı olmak zorundayız"

Research@Özyeğin lansman toplantısına Thomas Friedman'ın etkileyici sunumu damgasını vurdu.

Research@Özyeğin lansman toplantısına Thomas Friedman'ın etkileyici sunumu damgasını vurdu.


Özellikle ülkemizde çok satan kitabı "Dünya Düzdür" ile bilinen 3 Pulitzer ödüllü gazeteci-yazar Thomas L. Friedman toplantıda "Sıcak, Düz ve Kalabalık: Neden Yeşil Devrime İhtiyacımız Var" başlıklı bir konuşma yaptı. Friedman genel anlamda çevre, enerji ve ekonomik üçgeninde yaşanan problemlerin çözümünde çok yönlü düşünülmesi gerektiği ve ‘yeşil ekonomi'nin getireceği etkili çözümler için tüm dünya ülkelerinde iş dünyası-sanayi-devlet kurumları-üniversite işbirliğinin önemini vurguladı.

Gelecek tercihimizdir, kaderimiz değil!

Friedman konuşmasını şöyle sürdürdü: "Citibank'ın zorlanması, buzulların erimeye başlaması ve İzlanda'nın iflası hep aynı dönemlere denk geldi. Bu tesadüfi bir kaza değil! Dünyayı dümdüz bir oyun sahası haline getirmemizin sonucu; ekonomi, doğa ve toplumsal dengesizliklerin su yüzüne, artık görmezden gelinemeyecek seviyelere çıkmasıdır. Ekonomiyi bozarsan, doğa da bozuluyor, bunları bozarsan insanlık bozuluyor. Her yaptığımız hepimizi, her şeyi etkiliyor. Şimdiye kadar durumsal dengeye odaklandık. Günü kurtarmayı öne koyduk. Ancak artık sürdürülebilir dengeye konsantre olmalıyız. Yeni dünyada BT'nin yerini ET (EnergyTechology) alacak çünkü enerji en önemli sorunumuz. Çok kalabalığız, çok ısındık ve artık herkes daha fazla Amerikalı. Bunu değiştirmeliyiz."

"Eskisinden daha akıllı olmak zorundayız"

Friedman, kapitalizmin yarattığı çıkmazın "daha çok üret, daha çok sat, daha fazla tüket ve yok et" noktasına geldiğini ve bu çıkmazdan kurtulmanın tek yolunun "yeşil devrim" olduğunun altını çizdi ve ekledi: "Devrimler iyimserlerin işidir, bu noktada iyimser ve devimci olmak zorundayız, insanlığın yeşil devrime ihtiyacı var. Çocuklarımıza büyük bir borç yükledik. Dünyanın ekonomik ve çevre açısından geldiği bu noktayı telafi etmek için gelecek nesiller bizden ve bizden öncekilerden daha çok uğraşacaklar. Onlar daha akıllı olmak zorundalar, biz de artık akıllanmak zorundayız."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun