Genel 23 HAZİRAN 2009 / 06:30

Yerel Yöneticiler ‘Akıllı Kent’ler için İstanbul’da buluştu.

“21. Yüzyılın Akıllı Kentleri Platformu” Adana, İzmir ve Ankara’dan sonra son durağı İstanbul’da gerçekleştirildi.

“21. Yüzyılın Akıllı Kentleri Platformu” Adana, İzmir ve Ankara’dan sonra son durağı İstanbul’da gerçekleştirildi.


İstanbul ve çevre illerden belediye başkanları ve yerel yöneticilerin katıldığı İstanbul WOW Hotels&Convention Center'da gerçekleştirilen sempozyumda; gelişmiş teknolojilerle donatılmış yerel yönetim çözümleri ve vatandaşın belediyeye gelmeden istediği yerden tüm hizmetlerden faydalanmasını sağlayan uygulamalar ele alındı. 21. yüzyıl akıllı kent uygulamalarının, 450 m2'lik alandaki üç boyutlu ‘örnek akıllı kent uygulama alanı'nda sergilendiği etkinliğin açılış konuşmasını yapan Platform Lideri Sampaş Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, Türkiye'nin "Vatandaş Odaklı Hizmet Dönüşümü Stratejisi" belgesiyle kamunun bütün alanlarında bilişim ve iletişim tabanlı işbirliğinin başlaması kararını aldığını hatırlattı. Dünyada bilgi ekonomisinin hakimiyeti ele geçirmeye başladığı bir sürecin yaşandığını belirten Karakaya, ortaya konacak doğru tercihlerle bilgi toplumu altyapısının oluşturulabileceğini dile getirdi. Türkiye'nin 2011 yılına kadar e-devlet ve e-belediye sürecini tamamlaması gerektiğini ifade eden Karakaya, "Biz Türkiye'nin bu dönüşüm sürecini kolaylaştırmak ve kentleşme sürecinin doğru bir zeminde oturtulmasına katkıda bulunmak adına 25 şirket bir araya geldik ve 21.Yüzyılın Akıllı Kentleri Platformu'nu oluşturarak Türkiye'nin hizmetine sunduk. Bu bir ortak akıl projesi" diye konuştu. Platformun sunduğu çözümlerle belediyelere zaman ve kaynak kullanımında büyük tasarruflar doğururken, kentlerin ekonomik değerlerinin artırılmasına da katkı sağlayacağını belirten Karakaya, "Sistemin belediyelere sunduğu önemli avantajlardan bir diğeri de vergi kaçaklarını bularak kayıt dışını kayıt altına alması. Bu hizmeti Türkiye'nin her noktasındaki belediyelerimize ulaştırmak için yatırım gücü yeterli olmayan belediyelerimiz için de ek çözümler geliştirdik. Platform ortaklarımız arasındaki banka kuruluşları çok uygun koşullarla yerel yönetimlere kaynak sunacak. Akıllandırılmış kentler, Türkiye'nin gelişiminde halkayı tamamlayan, dünya ile aramızdaki uçurumu en aza indiren önemli bir etken olacak" dedi.


Sempozyuma konuk konuşmacı olarak katılan Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı da, vatandaşların e-belediye hizmetlerinden ne kadar yararlandığına değindi. "2009 yılında yapılan bir araştırmanın verilerine dikkat çeken Eczacıbaşı, "Araştırmaya katılan yüzde 93'lük grup işlemlerini halletmek için belediyeye giderken sadece yüzde 7'si ise e-belediye hizmetlerini kullanıyor. İnternet kullananların yüzde 23'ü ‘vergi borcu ödemek' için; yüzde 24'ü ise ‘vergi borcu sorgulamak' için bu hizmetten yararlanıyor. Bu veriler e-belediye hizmetinde henüz yolun başında olduğumuzu gösteriyor. Nasıl ki 2000 yılında internet kullanıcısı azdı şimdi milyonlara yükseldi, e-Belediye hizmetlerinde de böyle olacak" diye konuştu. Akıllı Kent Otomasyon Sistemi'ni yaratıcı, yenilikçi ve cesur bir girişim olarak nitelendiren Eczacıbaşı bu hizmetin yaygınlaşmasıyla vatandaşın e-Belediye'ye hizmetlerine de alışacağını belirtti.


Sempozyumda söz alan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Mispah Demircan da, hizmet sektöründe işleyiş açısından kurulan otomasyon sistemlerinin taşıdığı öneme ve yarattığı katma değere dikkat çekti. Yerel yönetimlerin bir yanda sosyal hizmetler, diğer yanda imar planlaması yapan, hizmeti pazarlayan ve denetleyen mekanizmalar olduğuna dikkat çeken Demircan, "Bütün birimlerin işlerinin tek bir veri tabanında olması verimlilik sağlıyor. Tüm yerel yöneticiler öncelikle bu sistemleri hayata geçirmeli, yönettikleri yeri avuçlarının altında görebilmeli" diye konuştu.


Sampaş Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Ilıkcan da, platformun kentlinin; doğumdan ölüme geçen süreçte yerel yönetimlere değen her türlü ihtiyaç veya sorumluluklarında, belediye hizmet ve servislerine daha kolay, hızlı, sürekli ve standart bir şekilde erişimini sağladığını vurguladı. Deloitte Yönetim Kurulu Üyesi M. Sait Gözüm'ün ‘21. Yüzyılın Vatandaşına Hizmet' konulu bir sunum yaptığı sempozyumda, Beşinci Düşünce Yönetici Ortağı R. Fatih Özçelik de, kentlerin ekonomik kaynaklarının nasıl yaratabileceğini öngören ‘Kentinizin Ekonomik Değerini Yükseltmek' konulu bir sunum yaptı.


Sempozyumda, Türkiye Bilişim Vakfı Genel Sekreteri Behçet Envarlı'nın moderatörlüğünde düzenlenen platform ortaklarından Innova, Turkcell, E-Kent, Opus IT, Bilsag, Microsoft, Mobilera, LuckEye, Denizbank,Turatel, Infotech, Sampaş, E.T.T, Proline, Gesa, Eczacıbaşı, HP, Oracle, Bilgiyön, Treo, Motorola, Koçsistem ve TEB şirketlerinin yetkililerin katıldığı farklı iki panel de gerçekleştirildi. "Akıllı Kentlerde Vatandaş Olmak" başlıklı ilk panelde, akıllı kentlerin vatandaşların hayatına getireceği farklılıklar ele alınırken, "Akıllı Kentlerde Yönetici Olmak" başlıklı panelde de akıllı kentlerdeki yöneticilerin vatandaşlarına sunması gereken olanakları ve bunları hangi araçlarla sunabileceği konusu tartışıldı.


 


 


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun