Genel 06 EYLÜL 2010 / 09:43

Yenilikçi süreçler yarışı kazandırıyor

IDS Scheer yönetim kurulu üyesi Dr. Wolfram Jost, satınalmanın ardından şirketin geldiği noktayı paylaştı.

IDS Scheer yönetim kurulu üyesi Dr. Wolfram Jost, satınalmanın ardından şirketin geldiği noktayı paylaştı.


Şirketleri küresel rekabete hazır hale getiren yeni disipline "iş süreçleri mükemmelliği" deniyor. Software AG Grubu'nun şirketi olan IDS Scheer'in yönetim kurulu üyesi Dr. Wolfram Jost, sundukları çözümleri ve satın almadan sonra gelinen son noktayı anlattı.

- Dr. Jost, günümüzde şirketler neden iş süreçleri mükemmelliğine ihtiyaç duyuyor?

Geleneksel iş süreçleri yönetimi (BPM) son yıllarda gelişmeye devam etti. Başlangıçta, BPM tamamen iş süreçlerini otomatik hale getirmeye yönelik teknolojik bir yaklaşımdı. Son zamanlarda, müşterilerimizin, süreçlerini yönetim seviyesinde de BPM araçlarıyla entegre etmek istediklerini görüyoruz. BPM, bir yönetim disiplini olarak gelişiyor. Bu disiplinin, şirketlerin iş stratejilerini doğrudan desteklemesi gerekiyor. Artık mesele otomasyon değil, mükemmellik. "İş süreçleri mükemmelliği" terimini kullanmamızın nedeni de bu.

- İş süreçleri mükemmelliği, geleneksel yazılım tabanlı süreç tasarımından nasıl farklılaşıyor?

Süreçlere yönelik statik ve salt teknolojik bir yaklaşım, bir şirketin bugün ve gelecekte pazarda ortaya çıkan değişimlere hızlı yanıt vermesini zorlaştırıyor. İş süreçleri mükemmelliğiyle, iş süreçlerinin tüm yaşam döngüsünü hem yönetim hem de teknoloji perspektiflerinden haritalandırma fırsatı yaratıyoruz. Bir aşamanın çıktısının bir sonraki aşamanın girdisini oluşturduğu bu döngü, tasarım, uygulama, yürütme ve izlemenin yanı sıra kontrolü de içeriyor. Döngü, şirketin stratejik hedefleriyle başlıyor. Bu yaklaşımın kilit öğesi, yönetim bakış açısından teknolojik bakış açısına doğru ve tam tersi yönde yapılan geçişler. Eksiksiz bir süreç yönetimi döngüsü elde edebilmek için bu geçişlerin sorunsuz çalışması gerekiyor.

- Şirketler, iş süreçleri mükemmelliğini gerçekleştirmek için hangi yazılım araçlarına ihtiyaç duyuyor?

Daha önce de belirttiğim gibi, iş süreçleri mükemmelliği (BPE), BPM'in çok daha ötesine geçiyor. BPE üç bileşenden oluşuyor. Teknolojik seviyede bir BPE mimarisi var. Bu mimari, iş süreçlerini modellemeye, analiz etmeye, uygulamaya, yürütmeye ve ölçmeye yönelik teknolojileri birleştiriyor. Bu noktada ARIS ve webMethods ürünlerimiz devreye giriyor. İkinci bileşen, merkezinde bir BPE süreç modeli bulunan, açıkça tanımlanmış bir metodoloji. Şirketler, yukarıda bahsettiğimiz teknolojilerin kendi içlerinde nasıl kullanıldığını tanımlamak amacıyla bu metodolojiden yararlanıyorlar. Üçüncü bileşen ise çözümün bir parçası olarak sunduğumuz entegre bir üstveri modeli.

- IDS Scheer'in satın alınmasından bu yana ürünlerin entegre edilmesi konusunda ne kadar yol aldınız?

Müşterilerimiz, zaten ARIS'te iş süreci modellerini tanımlayabiliyor, bunları iş süreci modelleme notasyonlarına (BPMN) çevirebiliyor ve doğrudan webMethods'ta çalıştırabiliyorlar. Her iki ürün de halihazırda birbiriyle iletişim kurabiliyor. Önümüzdeki yılın başında, yönetişim ve senkronizasyon alanlarını da kapsayan bir çözüm sunmayı planlıyoruz. Bu çözüm, iş ve BT arasındaki uyumu yalnızca teknolojik açıdan değil, yönetişim açısından da destekleyecek. Hedefimiz, çözüm portföyümüzü iş süreçleri mükemmelliğine yönelik yüksek performanslı bir platform halinde bütünleştirmek.

* Bu haber BThaber gazetesinin 782. sayısında yayınlanmıştır.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun